Małgorzata Trzcińska
Szkoła Przysposabiająca do Pracy TPD i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244 w Warszawie
KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym
KOLAŻ
1.ZAGADNIENIE: Techniki i narzędzia plastyczne
2.TEMAT: Wykonanie własnej wizytówki – kolaż.
- czas trwania zajęć: 2x 45 min
3.POJĘCIA KLUCZOWE: kolaż
4.CELE OGÓLNE:
- motywowanie uczniów do wyrażania siebie przez sztuki plastyczne ( ekspresja)
- pobudzenia w uczniach abstrakcyjnego myślenia i inwencji twórczej
- zwrócenie uwagi na siebie i swoją wyjątkowość
- zachęcanie do samoakceptacji oraz tolerancji
5.CELE SZCZEGÓLOWE:
- poznanie i zastosowanie techniki kolażu
- poszerzenie wiedzy o technikach plastycznych.
- ćwiczenie sprawności manualnej
- nauka prezentacji własnej osoby i własnego wytworu na forum klasy
- ćwiczenia współpracy w grupie
6.METODY PRACY:
- pokaz , praktycznego działania,
7.FORMY PRACY:
- indywidualna, zbiorowa, grupowa
8. ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- albumy z pracami znanych artystów wykonanych techniką kolażu
- przykładowe prace wykonane techniką kolażu
- muzyka klasyczna
9. POMOCE:
- kartki brystolu, tył od bloku technicznego, gazety, czasopismach i pocztówki
- przybory: nożyczki, klej, flamastry ,kredki.
10.PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- wyjaśnienie terminu techniki plastycznej - „kolaż”
- zaprezentowanie prac wykonanych techniką kolażu znanych artystów
- przypomnienie, co to jest wizytówka i do czego służy (w jakim celu ją wykonujemy i prezentujemy)
- wyjaśnienie, co to jest wizytówka jako praca plastyczna wykonana kolażem
- wyeksponowanie na stoliku pomocy i przyborów
- omówienie sposobu wykonania.
- wykonanie pracy indywidualnie lub z wykorzystaniem pracy w małych grupach podczas części aktywności (np. wyszukiwania w czasopismach wyrazów lub liter potrzebnych do stworzenia wizytówki)
- prezentacja i omówienie własnych prac (pomoc nauczyciela, jeśli uczeń jest nieśmiały lub niepewny, zwrócenie uwagi na mocne strony ucznia).
- wymiana spostrzeżeń i odczuć związanych z artystycznym wyrażaniem siebie
- uprzątnięcie miejsc pracy
11. UWAGI, PODSUMOWANIE:
- pochwalenie wykonawców prac, wskazanie ciekawych rozwiązań dobrze podkreślających indywidualne cechy wykonawcy pracy
Uzyskanie od uczniów odpowiedzi na pytania:
- czy taka wizytówka może odzwierciedlać nasz stan wewnętrzny, nasz nastrój
- czy pozwala zrealizować się artystycznie
- czy technika plastyczna - kolaż jest łatwa, trudna, ciekawa, wciągająca
- czy kolażu można się nauczyć, wyćwiczyć
12. INNE POMYSŁY:
- Czy można zrobić jedną dużą wizytówkę grupową ze wszystkich wizytówek indywidualnych? Czy uda się wszystkich ujednolicić?
- Czy indywidualności klasowe pozwolą na takie zatarcie granic w klasie?
PODZIĘKOWANIE ZA PRACĘ
sobota, 22.02.2025 09:00 17:00 Krytyczne myślenie i neurodydaktyka w praktyce szkolnej. (STACJONARNE) |
poniedziałek, 24.02.2025 15:00 20:00 Nauczyciel umiejętny cyfrowo: Triki w PowerPoint – coś więcej niż prezentacja? (Menu animowane, prosta ankieta, gra w Power Point). (ON-LINE) |
poniedziałek, 24.02.2025 17:30 20:30 „Ogarnij Canvę – Cz. I.” - dla początkujących (STACJONARNE) |
wtorek, 25.02.2025 15:45 19:45 Wypowiedź argumentacyjna na poziomie podstawowym – jak pomóc uczniowi w redagowaniu pracy i sobie w jej ocenieniu ? (STACJONARNE) |
wtorek, 25.02.2025 16:00 19:00 ,,Warto to mieć" - pomoce dydaktyczne przydatne w pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. (STACJONARNE) |
wtorek, 25.02.2025 16:30 20:30 Pomysł na katechezę: Cykl roczny nabożeństw – wybrane realizacje na lekcjach religii prawosławnej (BIELSK PODLASKI) (STACJONARNE) |
wtorek, 25.02.2025 17:00 20:00 Standardy ochrony małoletnich na lekcji wychowania fizycznego – kluczowe aspekty prawne i wychowawcze (ON-LINE) |