Aktualności
Grupa siedmiu doradczyń metodycznych MODM BCE uczestniczyła w intensywnym szkoleniu w Portugalii realizowanym w ramach projektu Erasmus+. Głównym celem wyjazdu było rozwijanie kompetencji merytorycznych oraz doskonalenie umiejętności związanych z wykorzystywaniem innowacyjnych narzędzi TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) w codziennej pracy doradczej i wspieraniu rozwoju zawodowego nauczycieli.
Pobyt na Półwyspie Iberyjskim był niezwykle intensywny i inspirujący. Doradcy mieli okazję obserwować pracę instytucji Casa do Professor oraz szkoły położonej w okolicy Ponte de Lima. Poznali nowe, cyfrowe rozwiązania, innowacyjne metody pracy oraz sposoby wspierania nauczycieli w ich rozwoju zawodowym.
Zdobyta wiedza i doświadczenia staną się inspiracją do dalszych działań na rzecz podnoszenia jakości edukacji. Już w nowym roku szkolnym podczas szkoleń i warsztatów organizowanych przez MODM BCE uczestnicy będą mogli poznać portugalskie inspiracje oraz praktyczne rozwiązania TIK, które z powodzeniem można wykorzystać w polskiej szkole.
Pod koniec maja odbyło się szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego pod hasłem „Wsparcie dziecka ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi w przedszkolu. Pomysły rozwiązań z wykorzystaniem AAC”. Warsztaty poprowadziły nauczycielki Marzanna Karpowicz i Anna Minkiewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, dzieląc się swoim doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pracy z dziećmi, które nie mogą w pełni komunikować się za pomocą mowy.
Prowadzące zwróciły uwagę na sytuacje, w których dziecko wie, czego chce, ale nie potrafi tego zakomunikować. AAC daje takim dzieciom możliwość wyrażania potrzeb i budowania relacji z otoczeniem. Szkolenie stało się okazją do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i budowania większej uważności na komunikację alternatywną i wspomagającą w przedszkolnej rzeczywistości.
Nauczyciele wychowania przedszkolnego aktywnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez doradcę metodycznego Anetę Wilczewską. Krok po kroku poznawali możliwości platform Wordwall i LearningApps, przekonując się, że rejestracja, obsługa oraz tworzenie własnych materiałów są proste, intuicyjne i przyjazne dla użytkownika.
Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie przygotowali pierwsze zadania, dostosowane do swoich potrzeb edukacyjnych i specyfiki pracy z dziećmi. Nauczyli się również sprawnie kopiować, modyfikować oraz wykorzystywać gotowe materiały, aby mogły być od razu zastosowane podczas zajęć. Istotnym elementem warsztatów było także odkrywanie sposobów na naturalne i świadome włączanie nowoczesnych narzędzi do codziennej pracy dydaktycznej z zachowaniem umiaru, bez presji i z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb dzieci.
W dniach 12–14 czerwca 2026 r. odbyła się pierwsza edycja szkolenia realizatorów rekomendowanego programu „Szkolna Interwencja Profilaktyczna” organizowana przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. Szkolenie prowadziła nasza konsultantka - Julita Woronowicz.
Przez trzy intensywne dni uczestnicy zdobywali wiedzę i rozwijali praktyczne umiejętności niezbędne do prowadzenia interwencji wobec uczniów podejmujących zachowania ryzykowne głównie związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Program koncentruje się na budowaniu współpracy z uczniem i jego rodzicami, wzmacnianiu relacji oraz skutecznym udzielaniu wsparcia młodym ludziom znajdującym się w sytuacji zagrożenia.
Dyrektorzy oraz pracownicy placówek oświatowych uczestniczyli dziś w szkoleniu zorganizowanym przez Białostockie Centrum Edukacji we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Podczas spotkania omówiono najważniejsze zmiany dotyczące funkcjonowania Centralnego Rejestru Umów JSFP, nowe obowiązki związane z publikacją danych o umowach, zakres informacji podlegających ujawnieniu oraz praktyczne aspekty stosowania przepisów po nowelizacji ustawy. Szkolenie poprowadził mec. Janusz Kazimierz Białek – ekspert w zakresie prawa pracy i finansów publicznych.
27 maja 2026 r. odbyły się warsztaty poświęcone programowi GADKI – programowi wzmacniania bezpieczeństwa dzieci, opracowanemu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Podczas spotkania nauczyciele poszerzali swoją wiedzę na temat profilaktyki wykorzystywania seksualnego dzieci, sposobów wzmacniania ich bezpieczeństwa oraz prowadzenia rozmów z dziećmi o granicach, zagrożeniach i szukaniu pomocy. Temat bezpieczeństwa dzieci jest niezwykle ważny i wymaga naszej wspólnej troski oraz zaangażowania. Dlatego tak istotne jest podnoszenie kompetencji osób pracujących z dziećmi i wspieranie ich w podejmowaniu działań profilaktycznych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom za udział, zaangażowanie oraz otwartość na podejmowanie tak istotnych zagadnień. Dzięki Wam mamy szansę budować bezpieczniejsze środowisko dla dzieci.




