Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego Białostockiego Centrum Edukacji jest placówką funkcjonującą pod patronatem Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Skupiamy wokół siebie doradców metodycznych, organizujemy spotkania, szkolenia, kursy pozwalające kadrze pedagogicznej naszego regionu pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe. Staramy się jednoczyć lokalne środowisko nauczycielskie w celu wymiany doświadczeń zawodowych. Od 1 września 2023 wchodzimy w skład Białostockiego Centrum Edukacji.
Posiadamy akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty - Decyzja nr SPiKU.5470.5.2020.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą doradczo - metodyczną oraz innymi materiałami zgromadzonymi w tym serwisie.
dyrektor Białostockiego Centrum Edukacji
Maria Jolanta Ambrożej
W marcu 2025 roku przeprowadziliśmy szereg szkoleń dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Poniżej zamieszczamy krótkie relacje z tych wydarzeń:
„Kraina książek - Jak zaprosić do niej dzieci” – to szkolenie z wykorzystaniem czytania wrażeniowego, które poprowadziła w swojej placówce mgr Joanna Olszewska - nauczycielka Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
Prowadząca przeniosła uczestników warsztatów w magiczny świat literatury dziecięcej, wykorzystując wszystkie zmysły. odpowiedziała na pytania: Dlaczego warto czytać dzieciom? Jak sprawić, żeby książki pokochali najmłodsi i przenieść ich w krainę wyobraźni? W jakie pozycje z literatury dziecięcej warto wyposażyć przedszkolne biblioteczki?
„Plan daltoński w przedszkolu” to temat szkolenia które poprowadziły nauczycielki z Przedszkola Samorządowego nr 64 w Białymstoku: mgr Izabela Łagoda, mgr Anna Kozłowska i mgr Paulina Klepacka.Głównym założeniem planu daltońskiego w przedszkolu jest przygotowanie dzieci do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu. To system, który oparty został na wolności. Wolność w rozumieniu planu daltońskiego oznacza samodzielność, przejmowanie inicjatywy, wybór i odpowiedzialność za swoją pracę – zarówno u nauczycieli, jak i dzieci. Uczestniczki szkolenia dostały wiele praktycznych wskazówek oraz metodycznych rozwiązań, jakie na co dzień w swojej pracy stosują nauczycielki „Akademii Jasia i Małgosi” w Białymstoku.
„Usprawnianie motoryki małej i dużej u dzieci i uczniów - Terapia ręki” to szkolenie, które poprowadziły: mgr Emilia Mieczkowska - Nauczyciel ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku oraz Przedszkola Samorządowego nr 14 i mgr Marzena Głębocka - Nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 i Szkoły Podstawowej Nr 38 w Białymstoku.
Szkolenie miało na celu: przekazanie podstawowej wiedzy niezbędnej do wprowadzenia działań z elementami terapii ręki, podczas codziennej pracy w przedszkolu i szkole; zapoznanie z wybranymi ćwiczeniami wspierającymi rozwój motoryki dużej i małej; podnoszenie świadomości dotyczącej terapii ręki oraz zwrócenie szczególnej uwagi na problem związany z motoryką dużą i małą u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
W Przedszkolu Samorządowym nr 42 „Niezapominajka” w Białymstoku odbyło się szkolenie pt. „Klocki Dienesa – budujemy naszą wiedzę” – Jak wykorzystywać specjalnie skonstruowany materiał manipulacyjny w celu rozwiania logicznego myślenia u dzieci. Szkolenie poprowadziły w swojej placówce nauczycielki: mgr Klaudia Zadykowicz i mgr Anna Sołowianiuk. Uczestnicy szkolenia poznali sposoby wykorzystania tej pomocy dydaktycznej w edukacji przedszkolnej oraz niewątpliwie zaczerpnęli mnóstwo inspiracji od prowadzących szkolenie nauczycielek na kreatywną i rozwijającą myślenie zabawę Klockami Dienesa.
"Programowanie to zabawa a nie wyzwanie - inspiracje do zabaw z kodowaniem”, to szkolenie, które poprowadziła mgr Beata Szelągowska - nauczycielka dyplomowana, socjoterapeutka z Zespołu Szkół w Turośni Kościelnej. Uczestnicy szkolenia zdobyli ogrom praktycznej wiedzy i inspiracji do pracy z wykorzystaniem metody aktywizującej dzieci, jaką jest kodowanie i programowanie.