Małgorzata Trzcińska

Szkoła Przysposabiająca do Pracy TPD i  Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244 w Warszawie

Terapia mózgowego porażenia dziecięcego

Podstawą leczenia dzieci z mpdz, jest usprawnianie   zaburzonych czynności ruchowych, ale również całość ich rozwoju psychoruchowego i umysłowego (usprawnianie wieloprofilowe ).

Współczesne   metody rehabilitacji   dzieci   z   mpdz,   mają   na   celu odbudowanie   prawidłowego wzorca ruchowego przez stopniowy rozwój   postawy i lokomocji,   zbliżony   do   wzorca zdrowego   dziecka.   W   leczeniu tym kładzie się duży nacisk na możliwie wczesne jego rozpoczęcie, aby uniknąć wytworzenia się nieprawidłowych wzorców ruchowych, przykurczów i zniekształceń kostno – stawowych. Małe   dziecko wykorzystuje wszystkie tzw. rezerwy kompensacyjne rozwijającego   się   układu   nerwowego.

Bardzo ważną zasadą w prowadzeniu usprawniania jest   systematyczność
w postępowaniu. Każde zaniechanie w wykonywaniu ćwiczeń powoduje widoczne pogarszanie   stanu   dziecka .

W rehabilitacji dziecka z mpdz wykorzystuje się różne techniki terapeutyczne. Największe rozpowszechnienie znalazły metody określane mianem neurofizjologicznych, oparte na nauce funkcji wg sekwencji rozwojowej, takie jak:

...

- cała publikacja do pobrania w formecie pdf -

Lipiec 2024