„WIWAT BIAŁO- CZERWONA!”
- uroczystość przedszkolna z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Przedszkole Samorządowe nr 12 „Tęczowe” w Białymstoku
Scenariusz uroczystości ogólnoprzedszkolnej pod hasłem „Wiwat Biało – Czerwona!” przeprowadzonej w dn. 09.11. 2018r.
Opracowanie scenariusza i prowadzenie uroczystości: Iwona Jurczak, Jolanta Zdanowska, Jolanta Żakiewicz

Cele:

• rozwijanie poczucia przynależności narodowej i dumy z bycia Polakiem w odniesieniu do rodziny, przedszkola, swego miasta i kraju
  • poszerzanie wiedzy na temat własnej Ojczyzny
  • zapoznanie z ważnymi wydarzeniami z historii Polski
  • wykazywanie się znajomością Hymnu Narodowego oraz właściwą postawą podczas jego wykonywania
  • utrwalenie nazw i wyglądu symboli narodowych, rozumienie potrzeby okazywania im szacunku poprzez właściwe zachowanie
  • ukazywanie dzieciom sposobu świętowania ważnych dla Polski rocznic

Pomoce:

• czapka i trąbka dla hejnalisty, rekwizyty do opowiadania o zaborach, pluszowe serce, logo przedszkola, pompony białe i czerwone, mapa Polski, godło, flaga Polski, paski bibuły białe i czerwone, wstęgi białe i czerwone do układu tanecznego, balony wypełnione helem, kosze z jabłkami, ozdobionymi serduszkami

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Schodzenie się grup, zajmowanie miejsc w wyznaczonych sektorach.
2. Rozpoczęcie uroczystości: wysłuchanie fragmentu hejnału białostockiego zakończone dialogiem „hejnalisty” z prowadzącą ( w roli „hejnalisty” wyznaczone dziecko).
3. Powitanie uczestników przez prowadzące.
4. „Jak Polska wolność odzyskała…” - opowiadanie nawiązujące do zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości, ilustrowane pantomimą w wykonaniu małych aktorów.
5. Nauka „okrzyku” z ilustracją ruchową : „ I my, i wy, i oni, wszyscy biało- czerwoni!” ( okrzyk wykorzystywany będzie na różnych etapach uroczystości, w zależności od potrzeby, w celu zorganizowania i zaktywizowania uczestników).
6. „Polska to twoja rodzina”
- wprowadzenie nawiązujące do środowiska rodzinnego,
- jednoczesne podawanie przez uczestników imienia swojej mamy, a następnie taty, na umówiony sygnał,
- zabawa ze śpiewem: „Mamusia jest, mój tatuś jest”.
7. „Polska to nasze przedszkole”
- wprowadzenie nawiązujące do środowiska przedszkolnego,
- odśpiewanie „Hymnu Tęczowego Przedszkola” przez uczestników uroczystości, układ choreograficzny z wykorzystaniem białych i czerwonych pomponów w wykonaniu przedstawicieli wszystkich grup wiekowych.
8. „Polska to nasze miasto”:
- wprowadzenie nawiązujące do legendy powstania Białegostoku oraz jego zabytków,
- zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Stolica Podlasia”, śpiewanej na scenie przez solistów.
9. „Podróż po Polsce”
- wprowadzenie nawiązujące do tematyki związanej z naszym krajem .
- prezentacja mapy Polski,
- zabawa ruchowa przy muzyce „Pociągiem przez Polskę”, poruszanie się grup w ustawieniu „w pociąg”, „przejeżdżanie” pod biało- czerwonymi mostami.
10. „Wiwat Biało- Czerwona!”
- wprowadzenie nawiązujące do polskich symboli narodowych,
- prezentacja godła i flagi Polski,
- wspólna recytacja wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” ( wybrane dziecko zadaje pytania a wszystkie przedszkolaki odpowiadają),
- „Piosenka Małego Patrioty” - ruchowa ilustracja z wykorzystaniem pasków białej i czerwonej bibuły do piosenki śpiewanej przez małych solistów,
- „Jesteśmy Polką i Polakiem” – układ ruchowy w wykonaniu zespołu tanecznego, z wykorzystaniem białych i czerwonych wstęg.
11. Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego, poprzedzone wprowadzeniem przez Dyrektora Tęczowego Przedszkola.
12.Wypuszczenie z tarasu białych i czerwonych balonów z życzeniami dla rodzin, przedszkoli, miast i Ojczyzny.
13. Odśpiewanie przez wszystkich uczestników piosenki: „Minęło już 100 lat..”
14. Podziękowanie uczestnikom za spotkanie.
15.Wręczenie przedszkolakom pamiątkowych upominków: koszy z jabłkami ozdobionymi biało- czerwonymi serduszkami.
16. Rozchodzenie się grup przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Uwaga:
W dniu uroczystości część dzieci ma białe bluzeczki, a część czerwone. Sektory umożliwiają takie usadzenie uczestników, by utworzyła się z nich biało- czerwona flaga.