Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich
Temat zajęć: W świecie liczb" - zabawy matematyczne
Joanna Kowalewska
Przedszkole Samorządowe nr 4 w Białymstoku
Cele:
- rozpoznawanie cyfr i nazywanie ich;
- kształcenie umiejętności przeliczania do 10;
- kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10;
- kształcenie umiejętności porządkowania liczb o jeden więcej i o jeden mniej;
- utrwalenie, że liczba może być sumą dwóch składników;
- kształcenie umiejętności układania zadania do podanej formuły matematycznej;
Metody: podająca, aktywizująca, praktycznego działania
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: cyfry, karteczki z cyframi dla każdego dziecka, szarfy, muzyka;
Przebieg zajęcia:
- "Taniec cyferek"- zabawa na powitanie;
Wszystkie dzieci tańczą w rytm muzyki, następnie nauczyciel podnosi wybraną cyfrę, dzieci tworzą kółeczka 2-osobowe, 3-osobowe itd. lub pociągi 5-osobowe itp.;
- "Radiotelefon"- siedzimy w kręgu, przyporządkowujemy każdej osobie liczbę. Zabawę zaczyna prowadzący, przedstawia się a potem wzywa osobę: Tu 1 wzywam liczbę o 1 większą;
- "Zwierzęce numery"- odliczamy do 5 i zapamiętujemy swój numer. Wezwane numery wydają dźwięki wcześniej przez siebie wybranych zwierząt;
- "Czarny Piotruś"- dzieci poruszają się po sali wymieniając się kartkami na hasło: stop, dzieci szukają pary z taką samą kartką. Osoba bez pary wykonuje polecenie, np.: policz do 10;
- "Połamana oś liczbowa" - salę opuszcza ochotnik, reszcie dzieci rozdzielamy po jednej liczbie. Gdy wychodzi ochotnik wszyscy zaczynają chodzić po sali i równocześnie wypowiadać swoje liczby. Zadaniem ochotnika jest ustawienie uczestników w malejącym lub rosnącym ciągu liczbowym;
- "Grupa 7" - rozdajemy dzieciom szarfy w 2 kolorach, dzieci chodzą w rytm muzyki, na hasło "grupa 3" jak najszybciej formują się w trzy osobowe grupy. Dziecko bez grupy staje obok prowadzącego. Następnie dzieci przeliczają ilość osób w grupie z szarfami zielonymi i czerwonymi. Kontynuujemy zabawę tworząc następne grupy. Na hasło "grupa 7" dzieci siadają na podłodze;
- "Zgadnij o jakiej liczbie myślę" - nauczyciel wybiera liczbę. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie liczby przez zadawanie pytań, na które można odpowiedzieć "Tak", "Nie". Zakrywamy liczby wykluczone;
- Pantomimiczne zadania matematyczne- przygotowujemy losy z działaniami, np.: 3+5=8. Dzielimy uczestników na grupy. Każda grupa przygotowuje scenkę ilustrującą wylosowane działanie;
- "Jaką jestem liczbą?"- na plecach uczestników przyklejamy kartonik z cyfrą. Na sygnał wszyscy chodzimy po sali zadają napotkanym osobom pytania, na które można odpowiadać "tak" lub "nie". Osoby, które odgadną przyklejają swoje kartki z przodu;
- Ewaluacja zajęcia- Jak się podobały zajęcia, dzieci przyklejają wesołe buźki, jak nie podobały smutne buźki;