Iwona Kowalczuk
PS nr 82

Scenariusz uroczystości "Pasowanie na przedszkolaka"

Cele ogólne:
•    przyjęcie do społeczności przedszkolnej nowych dzieci;
•    wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie;
•    nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i personelem przedszkola;
•    tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania;
Cele  szczegółowe:
•    bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami
•    śpiewa piosenki, recytuje wiersze, inscenizuje ruchem piosenki;
•    pokonuje lęk przed występami publicznymi.

Pomoce dydaktyczne: magnetofon, opaski zajączków, grzechotki-jajeczka, dyplomy, opaski na rękę, płyty CD z piosenkami i tańcami.
Przebieg uroczystości:
1.    Jedzie pociąg z daleka”– dzieci w opaskach z wizerunkiem zajączka i odświętnych strojach „wjeżdżają” do sali śpiewając piosenkę.
2.    Powitanie przybyłych na uroczystość gości
3.    ,,Do przedszkola idzie maluch” – piosenka inscenizowana ruchem

        1. Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,  - 4 tupnięcia z przerwą
            Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup.   – j.w.

       2. Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,     - 4 x klasnąć  w ręce z przerwą
           Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la. – j.w.

       3. Podskakują razem dzieci, hop, hop, hop, hop, - 2 podskoki z przerwą
           Bo tu bawią się najlepiej, hop, hop, hop, hop.  – j.w.

4.    „Mam 3 latka”– recytacja wiersza H. Suchorzewskiej połączona z ilustracją ruchową

Mam trzy lata, trzy i pół,                  - dzieci pokazują trzy palce
Brodą sięgam ponad stół.                 - ręką pokazują brodę
Do przedszkola chodzę z workiem    - maszerują w miejscu
I mam znaczek z muchomorkiem.    - pokazują rękami grzybek

Pantofelki ładnie zmieniam,            - naśladują zdejmowanie kapci
Myje ręce do jedzenia.                    - mycie rąk
Zjadam wszystko z talerzyka,          - jedzą łyżką
Tańczę, kiedy gra muzyka.              - ręce pod boki-poruszają biodrami

Umiem wierszyk o koteczku.          - rękami pokazują wąsy na twarzy
O tchórzliwym koziołeczku             - palcami pokazują na głowie różki
I o piesku, co był w polu,                 - wymach ręką w bok
Nauczyłam się w przedszkolu.         – obrót, wymach rękami na boki

5.    „Jestem sobie przedszkolaczek”–  instrumentacja piosenki

Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.- gra na grzechotce ( jajeczka)

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam. - j.w.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam. – j.w.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam. – j.w.

6.    Wiersz „Maluszki”
Trzylatki to są dzieci z tej gromadki,
Co wierszyki recytują i piosenki wyśpiewują.
Skaczą pięknie jak piłeczki, buzie mają jak laleczki,
Ładnie prace wykonują, wydzierają i malują
7.    „Le bastrliglo”– taniec z rodzicami  w parach

8.    „Zajączek” – wiersz połączony z ilustracją ( rodzice naśladują ruchy dziecka)

Noc minęła, wstaje słońce,  - ręce do góry zakreślają koło
A zajączek jak zajączek,     - 2 palce u rąk przykładają do głowy
Wyszedł: z nory i na łące    - maszerują w miejscu
Kica, skacze, mały pączek. - podskakują

Uszka stoją, i słuchają.         - uszy j.w.
To jest sprytu jego część      - 7 x klasnąć w ręce
Oczy też bacznie zerkają.    - rozglądają się na boki
By wilk go nie zdążył zjeść - naśladują rękami wkładanie jedzenie do buzi

On zbyt wilka się nie boi    - palcem wskazującym na boki
Cieszy się zielenią, traw     - obrót w miejscu
Kiedy zbłądzi pośród kniei - marsz w miejscu
Na polance szczypie szczaw - przykucają i stukają palcami o podłogę

9.    „Pasowanie”- czyta nauczycielka

Kalendarz dziś datę ważną wskazuje,
bo pani dyrektor na przedszkolaka Was pasuje.
Ale zanim to się stanie niech każde z was wykona zadanie:
•    Niech stanie na jednej nodze,
•    Wykona trzy podskoki,
•    Zrobi wesołą minkę.
10.    Ceremonia ślubowania.

Super  poszły wam zadania.
Więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
Równiuteńko złączcie nóżki,
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie.
My Zajączki przyrzekamy:

- co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą,/ PRZYRZEKAMY,
-  nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,/PRZYRZEKAMY,
- zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować,/PRZYRZEKAMY,
-  choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali,/PRZYRZEKAMY,
- piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać,/ PRZYRZEKAMY,
- nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty,/ PRZYRZEKAMY.

11.    C. d. wiersza „Pasowanie”
Panią dyrektor tu zapraszamy.
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
Przedszkolakiem niech każdy się stanie.

12.    Wystąpienie Pani dyrektor. Następnie dokonanie uroczystego nadania imienia grupie I „Zajączki” oraz pasowanie na przedszkolaka.
13.     Wręczenie dzieciom  przez Panią Dyrektor dyplomów oraz  założenie opaski zajączka na rękę .
14.    Słodki poczęstunek dla zgromadzonych gości .
 

Kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbliższe wydarzenia

środa, 02.04.2025
15:30 19:30
Eko prace plastyczne jako doskonały sposób na rozwijanie kreatywności. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 19:00
Ortografia z pomysłem – propozycje rozwiązań praktycznych w kształtowaniu czujności ortograficznej uczniów klas młodszych. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 20:00
Grammatik mit Spaβ- przykłady ćwiczeń utrwalających w ciekawy i zabawny sposób struktury gramatyczne do prostej i szybkiej implementacji na lekcji języka niemieckiego (ON-LINE)
środa, 02.04.2025
16:30 20:30
Fajna zabawa to freblowska sprawa”. Praktyczne wykorzystanie elementów pedagogiki freblowskiej w przedszkolu (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
17:00 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Starosielce) (STACJONARNE)
czwartek, 03.04.2025
15:30 18:00
Tworzenie cyfrowych lekcji języka obcego z wykorzystaniem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej – jak zacząć? (ON-LINE)
czwartek, 03.04.2025
17:00 20:00
Sieć współpracy nauczycieli języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych (ON-LINE)
czwartek, 03.04.2025
17:15 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Śródmieście) (STACJONARNE)
czwartek, 03.04.2025
18:30 21:30
Aktywne wykorzystanie TIK oraz gier językowych w pracy dydaktycznej nauczyciela języka rosyjskiego i innego języka obcego. Bamboozle (gra drużynowa). (ON-LINE)
piątek, 04.04.2025
17:00 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Białostoczek) (STACJONARNE)