PS nr 82
SCENARIUSZ SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO Z RODZICAMI
Temat: „Wielkanoc tuż, tuż”- warsztaty plastyczne.
Cele ogólne:
• poznanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi;
• kultywowanie tradycji wielkanocnych;
• rozwijanie sprawności manualnych;
• integracja przedszkola ze środowiskiem rodzinnym dziecka ;
Metody:
• czynna: zadania stawiane do wykonania
• słowna: objaśnienia, instrukcje
• oglądowa: obserwacja, pokaz
Formy: grupowa, indywidualna, zespołowa
Pomoce:
• odtwarzacz CD, płyty z nagraniem piosenki, muzyki do zabaw, kolorowa bibuła, serwetki, taśma malarska, klej, szary papier
Przebieg:
- Powitanie rodziców i dzieci . Nawiązanie do tradycji zawiązanymi z Wielkanocą.
- Nauczycielka opowiada dzieciom o wielkanocnej Krainie w której trwają przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zajączki są bardzo zapracowane. Robią świąteczne porządki, pieką baby i mazurki, malują pisanki i przygotowują niespodzianki dla dzieci. Może pomożemy zajączkom w przedświątecznych przygotowaniach?
- Piosenka "Chodźmy do koła" zapraszamy rodziców do wspólnej zabawy
- "Pieczemy ciasto" - zabawa z elementami pedagogiki zabawy (naśladowanie za pomocą gestów i mimiki całego procesu robienia ciasta).
Ustawienie: siedzimy w kole
- lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)
- ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy
- 4 razy wycieramy ręce
- 4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka wbijamy 4 jajka
- prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.
- lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP.
- wbijamy jeszcze jedno jajko prawą ręką i ostatnie lewą
- zagniatamy ciasto 8 razy
- 4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami
- ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/
- gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.
5. Zabawa "Wielkanocne jajko" - dzieci stojąc w kole podają sobie dużą pisankę przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w muzyce, dziecko z pisanką rozwiązuje wielkanocną zagadkę (zagadki odczytują rodzice)
Mam czerwone nóżki,
jestem żółtą kulką.
A kiedy urosnę,
To zostanę kogutem lub kurką
(kurczątko)
6. „Musztra kurczaków”- przy muzyce
„Ciu, ciu ła ła ła”- obroty wokół siebie zgodnie z ustawieniem ciała
„Kompanija”- salutujemy
Za każdym razem dodajemy kolejno polecenie:
1.Ręce do przodu
2.Ręce do przodu, zacisnąć pięści
3. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry (ciu ciu ła jest dwa razy);
4. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi;
5. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;
6. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu;
7. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu, nogi pingwina (ciu ciu ła jest dwa razy);
8. Ręce do przodu, zacisnąć pięści, kciuki do góry, pięści do piersi, głowa do tyłu;, pupa
do tyłu, nogi pingwina, język na brodę (ciu ciu ła jest dwa razy)
7. Zagadka
Na Wielkanocne Święta
pamięta o prezentach
(zajączek)
8. „Taniec z zajączkiem”- taniec integracyjny „Specknerin”
Ustawienie: w kole
4 kroki odstawno- dostawne w prawą stronę
3 kroki do środka koła na 4 całus dla zająca
4 kroki do tyłu
4 kroki odstawno- dostawne w prawą stronę
3 kroki do środka kola na 4 całus dla zająca
4 kroki do tyłu
2 obroty wokół siebie w prawą stronę
2 obroty wokół siebie w lewą stronę
Całość powtarzamy 3 razy
W różne wzorki malowana,
cała wkoło opisana
(pisanka)
9. Piosenka „Kolorowa pisanka”
10. „Pisanka”- wyklejanie „pisanek” sznureczkami z bibuły, koralikami itp.
11. „Kwiatek”- wykonanie kwiatka z serwetki.
12. Ozdabianie koszyka wielkanocnego na dużym arkuszu szarego papieru.
13. Podziękowanie za udział w spotkaniu, złożenie życzeń świątecznych.