×

Ostrzeżenie

Przepraszamy - tego wydarzenia nie można wyświetlić przez podane łącze. Możliwe, że wydarzenie zostało zaktualizowane podczas przeglądania witryny.
Opracowanie: Joanna Kulikowska-Jopich
Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Białymstoku
Grupa 5-6 latków

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGORYTMICZNYCH


Obszar 3/1 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci – dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;

TEMAT: „Wąż to takie dziwne zwierzę” – utrwalanie poprawnej wymowy głoski syczącej - s

CEL GŁÓWNY:
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski syczącej - s

CELE SZCZEGÓŁOWE:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych
-zachęcanie do samodzielnej wypowiedzi
-ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i percepcji słuchowej
-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski syczącej - s

METODY: ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne, gry i zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD, kolorowe kartki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. „Kołysz się kołysz” - powitanie
Kołysz się kołysz, stój  - akcentowanie rytmu poprzez kląskanie, cmokanie, gwizdanie, parskanie
Refren                              

- podczas refrenu uczestnik wita się z innymi uczestnikami poprzez podanie dłoni, przybicie piątki dziesiątki, przyłożenie żółwika, przytulenie się

2. "Spacer na łące" - ćwiczenia oddechowe
Uczestnik wyobraża sobie, że jest na łące. Podchodzi do każdego kwiatka mi wącha go - wciąga powietrze nosem, zatrzymuje wdech (żeby zapamiętać piękny zapach i wypuszcza powietrze ustami.
3. „Łąka” - zagadki słuchowe
Uczestnicy uważnie słuchają nagrania a następnie  nazywają zwierzęta, które można spotkać na łące – próbują  naśladować odgłosy tych zwierząt
4. „Kogo jeszcze można spotkać na łące?” - prezentacja sylwety węża i prawidłowej artykulacji głoski s (szeroki uśmiech, język leży płasko za dolnymi zębami, zęby zbliżone, wargi rozchylone, spłaszczone przylegają do zębów)
5. „Wąż z jedną nóżką” - masaż policzków i mięśnia okrężnego warg
Uczestnicy słuchają wiersza i wykonują kciukiem lub opuszkami palców masażyk policzków i mięśnia okrężnego warg
Wąż dziwne zwierzę
Wąż to takie dziwne zwierzę
zamiast chodzić ciągle leży
i lubując się w pełzaniu
ani myśli o skakaniu
może by polubił skoki
gdyby miał choć ze dwie nogi
lecz, że nie ma jednej nawet
cicho sunąc zmyka w trawie

Wąż z jedną nóżką
wciąż i wciąż pełznie wąż,
pełznie sobie polną dróżką
przytupując jedną nóżką
wciąż i wciąż pełznie wąż
pełznie sobie polną dróżką
przytupując jedną nóżką

6. „Ciekawski wąż„ - ćwiczenie języka
Język zastępuje wężowi ręce, to właśnie językiem dotyka on otaczające go rzeczy, rośliny itd. Uczestnicy wysuwają do przodu i chowają język, kierują go na boki, przesuwają język po górnych i dolnych zębach Wąż w swojej wędrówce napotkał przeszkodę płot próbuje się przez niego przecisnąć-zęby zaciśnięte język napiera na nie. Uczestnicy naśladują pełzającego węża

7.”Wąż” – zabawa przy piosence
8. „O to wąż” – wykonanie węża z gazety
Uczestnicy naśladują ruchy prowadzącego – sposób trzymania kartki i jej przerywania.
O to wąż
To głowa węża
A to wąż w ciąż i w ciąż
A to już koniec węża

9. Pożegnanie
Powtórzenie   prawidłowej  artykulacji  głoski  s  i  zachęcanie  do  zabawy  papierowym   wężem.


PROPOZYCJE ROZSZERZENIA ZAJĘCIA

„Co w trawie piszczy” - różnicowanie głoski s i z
Uczestnicy siedzą w kole prowadzący pokazuje obrazki gdy na obrazku pojawi się osa uczestnicy maja się jak najszybciej zamienić się miejscami - muszą przy tym bzyczeć zzzzzz, gdy pojawi się wąż robią to samo sycząc ssssssss

Głodny wąż” - ćwiczenia żuchwy
naśladowanie przeżuwania.
Oblizywanie się (ćw. języka)
Mruczenie (ćw. podniebienia miękkiego)

„Tak,tak,tak –nie,nie,nie” - rozmowa dwóch wężów
uczestnicy dobierają się parami naśladują rozmowę dwóch wężów może to być kłótnia, mogą do siebie zwracać się z prośbą,
sa-sa,  so-so, su-su, se-se, sy-sy
asa-asa, oso-oso, ese-ese, usu-usu itd.

”Zmęczony wąż” - ćwiczenia podniebienia miękkiego
kaszlenie z językiem wysuniętym z ust.
język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami.
Ziewanie

„Śpiący wąż” - ćwiczenie oddechowe
uczestnicy leżą na dywanie udają śpiącego węża oddychają przeponowo prowadzący sprawdza prawidłowość

Kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbliższe wydarzenia

środa, 02.04.2025
15:30 19:30
Eko prace plastyczne jako doskonały sposób na rozwijanie kreatywności. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 19:00
Ortografia z pomysłem – propozycje rozwiązań praktycznych w kształtowaniu czujności ortograficznej uczniów klas młodszych. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 20:00
Grammatik mit Spaβ- przykłady ćwiczeń utrwalających w ciekawy i zabawny sposób struktury gramatyczne do prostej i szybkiej implementacji na lekcji języka niemieckiego (ON-LINE)
środa, 02.04.2025
16:30 20:30
Fajna zabawa to freblowska sprawa”. Praktyczne wykorzystanie elementów pedagogiki freblowskiej w przedszkolu (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
17:00 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Starosielce) (STACJONARNE)
czwartek, 03.04.2025
15:30 18:00
Tworzenie cyfrowych lekcji języka obcego z wykorzystaniem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej – jak zacząć? (ON-LINE)
czwartek, 03.04.2025
17:00 20:00
Sieć współpracy nauczycieli języka polskiego w szkołach ponadpodstawowych (ON-LINE)
czwartek, 03.04.2025
17:15 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Śródmieście) (STACJONARNE)
czwartek, 03.04.2025
18:30 21:30
Aktywne wykorzystanie TIK oraz gier językowych w pracy dydaktycznej nauczyciela języka rosyjskiego i innego języka obcego. Bamboozle (gra drużynowa). (ON-LINE)
piątek, 04.04.2025
17:00 21:00
Dekanalne Dni Szkoleniowe: Uważność – usłyszeć „teraz”. Usłyszeć, by zrozumieć. (Dekanat Białostoczek) (STACJONARNE)