Ewelina Gajda

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie, woj. łódzkie

"Bank Dobrych Praktyk" w Szkole Podstawowej w Bychlewie

Nasze działania szkolne i pozaszkolne w ramach realizacji planu działań wolontariatu.

Wolontariat… niesie za sobą dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracę na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa.
Jako opiekun kół wolontariatu udało mi się zaangażować uczniów naszej szkoły w działania szkolne i pozaszkolne (w środowisku lokalnym); zaangażowałam też uczniów – absolwentów, którzy rozpoczęli działania w wolontariacie jeszcze w szkole podstawowej a obecnie kontynuują swoje działania i jako nasi absolwenci- dalej niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym.

A oto lista naszych działań:

• Pracę w każdym nowym roku szkolnym rozpoczynamy od spotkania organizacyjnego, podczas którego przypominamy sobie, czym jest wolontariat i jakie cechy powinien mieć wolontariusz. Omawiamy również plan pracy wolontariatu w którym opisane są planowane akcje, w realizację których chcemy się zaangażować.
  • W szkole odbywają się cotygodniowe spotkania z wolontariuszami w szkole, oraz comiesięczne spotkania w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża w Pabianicach.
  • Akcje podejmowane na terenie szkoły realizowane są w ramach wewnątrzszkolnych działań, natomiast akcje realizowane poza szkołą (w środowisku lokalnym) obejmują współpracę
    z Polskim Czerwonym Krzyżem w Pabianicach i wynikają z harmonogramu działań PCK na dany rok szkolny.
  • Akcje w środowisku szkolnym obejmują wolontariuszy klas IV- VI, natomiast akcje
    w środowisku lokalnym- wolontariuszy klas VII- VIII.

...

- cała publikacja dostępna jest do pobrania (pdf) -