Marta Bielecka
Konspekt lekcji: M. Twain "Pamiętniki Adama i Ewy" (fragmenty)
Temat: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich największa jest miłość."
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności odbioru tekstów kultury
- motywowanie do wzbogacania wiedzy o życiu człowieku i świecie
- kształtowanie kreatywnych postaw w procesie zdobywania wiedzy i umiejętności
- doskonalenie zdobywania umiejętności konstruowania poprawnych wypowiedzi ustnych i pisemnych
Cele szczegółowe:
- czytanie ze zrozumieniem
- selekcjonowanie informacji
- praca z tekstem (elementy charakterystyki bohaterów)
- dostrzeganie różnych sposobów przedstawienia jednego motywu (motyw miłości)
- definiowanie pojęć: humor, patos, ironia, kontekst literacki
- uświadomienie psychicznych różnic między kobietą a mężczyzną
- podkreślenie roli miłości w życiu człowieka
- uświadomienie konieczności starań o wzajemne zrozumienie
- dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka
- wskazanie sposobów wyrażania miłości
Czas trwania: 2 h lekcyjne
Metody i formy pracy:
- elementy pogadanki heurystycznej
- dyskusja dydaktyczna
- ćwiczenia praktyczne
- gry dydaktyczne
- drama
Pomoce dydaktyczne:
- fragment „Pamiętników Adama i Ewy” Marka Twaina
- hymn o miłości z listu św. Pawła Apostoła do Koryntian
- krzyżówka
- słownik wyrazów obcych
Przebieg lekcji:
I. Część wstępna – zaangażowanie
Wprowadzenie uczniów w problematykę lekcji, odwołanie się do wiedzy uczniów o najsłynniejszych parach zakochanych znanych z literatury, filmu.
Prośba o przypomnienie biblijnej historii stworzenia pierwszych ludzi znanej uczniom z wcześniejszych lekcji.
Poinformowanie uczniów o literackich kontynuacjach i nawiązaniach (zwrócenie uwagi na problem duplikatu w kontekście dzieła literackiego, na nową perspektywę widzenia problematyki utworu – wykorzystanie podczas zajęć, ocena opowiadania tych samych zdarzeń z perspektywy różnych bohaterów Twaina).
...
Pobierz: Całość dostępna w formacie pdf 