akredytacja 160Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego Białostockiego Centrum Edukacji jest placówką funkcjonującą pod patronatem Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Skupiamy wokół siebie doradców metodycznych, organizujemy spotkania, szkolenia, kursy pozwalające kadrze pedagogicznej naszego regionu pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe. Staramy się jednoczyć lokalne środowisko nauczycielskie w celu wymiany doświadczeń zawodowych. Od  1 września 2023 wchodzimy w skład Białostockiego Centrum Edukacji.

dyrektor Białostockiego Centrum Edukacji

W dniach 30-31.08.2024 r. w Rudce (woj. podlaskie), odbyła się druga z Ogólnopolskich Konferencji w ramach realizowanego przez Szkolny Związek Sportowy Programu Mały Mistrz.

W konferencji udział wzięły osoby, które będą prowadziły konferencje wojewódzkie oraz osoby odpowiedzialne za realizację Programu Mały Mistrz w województwach.

Konferencja miała na celu, z jednej strony omówienie zasad realizacji i rozliczania poszczególnych składowych Programu, z drugiej, metodycznej – poszerzenie wiadomości i umiejętności osób, które już niedługo będą prowadziły konferencje wojewódzkie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Jednak najważniejszym elementem konferencji okazały się dyskusje. Dotyczyły one  sposobu organizacji oraz metod przekazywania wiedzy podczas konferencji, tak aby były jak najbardziej efektywne i pomogły nauczycielom „wczesnoszkolnym” w stawieniu czoła wyzwaniu jakim będzie kształtowanie Małych Mistrzów.

Jednym z wykładowców konferencji była nasza doradczyni metodyczna wychowania fizycznego Emilia Łapińska, która pierwszego dnia konferencji poprowadziła wykład: Charakterystyka rozwoju dziecka w wieku 6 – 10 lat – „złotym wieku rozwoju motoryczności” (ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju fizycznego i motorycznego oraz zwróceniem uwagi na okresy sensytywne dla rozwoju koordynacji ruchowej). Drugiego dnia konferencji, nasza doradczyni poprowadziła część zajęć praktycznych z koszykówki.

Wykładowcy:

– dr Krzysztof Warchoł,

- dr Agata Krajewska,

– doradca metodyczny MODM BCE w Białymstoku – mgr Emilia Łapińska,

– Wielokrotna Mistrzyni Polski, medalistka Mistrzostw świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko,

– doświadczony trener fitness – mgr Monika Łazarczyk,

– wychowawca wielu młodzieżowych Mistrzów Polski w badmintonie – mgr Marcin Dernoga,

– operatorzy wojewódzcy Programu Mały Mistrz – mgr Jacek Bigus i mgr Marek Sadowski.

Program Mały Mistrz to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym. Ma na celu wsparcie zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III. Dzięki temu programowi najmłodsi uczniowie będą mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach sportowych, co pozwoli im rozwijać się w zdrowym i aktywnym środowisku.

Na stronie internetowej programu (https://malymistrz.szs.pl/) znajdują się najpotrzebniejsze informacje dotyczące „Małego Mistrza”. Regularnie będą tam publikowane aktualności, materiały dydaktyczne oraz dodatkowe informacje na temat programu. Strona jest na bieżąco rozbudowywana, aby dostarczać użytkownikom jak najwięcej wartościowych treści.

W ramach programu „Mały Mistrz” przewidziano również wyposażenie szkół w specjalistyczny sprzęt sportowy, dostosowany do potrzeb najmłodszych uczniów. Dzięki temu zajęcia staną się jeszcze bardziej atrakcyjne i motywujące dla dzieci. Nauczyciele uczestniczący w programie będą mieli okazję do podniesienia swoich kwalifikacji poprzez udział w specjalnych konferencjach i szkoleniach prowadzonych przez ekspertów.3

Platforma e-learningowa MODM

Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego przy MODM w Białymstoku