Rok szkolny 2013/2014

Takie pomoce do zajęć i zabaw z dziećmi projektowali i wykonywali nauczyciele podczas warsztatów zabawkarskich, które odbyły się w MODM w dniach 12 i 13 października 2013. Do tworzenia zachęcało bogactwo różnorodnych, zapewnionych przez organizatora  materiałów: koralików, guzików, cekinów, tkanin o ciekawych fakturach, kolorowych tasiemek itp. Powstały oryginalne stworki i bajkowe smoki. Pod okiem prowadzącej  artysty plastyka i jednocześnie  lalkarza  można było zgłębić tajniki najprostszych ale efektownych sposobów animacji wykonanych postaci. Takie warsztaty to nowość w ofercie MODM , wychodząca naprzeciw wszechstronnym potrzebom i zainteresowaniom nauczycieli,  zwłaszcza edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej, terapeutów, czy prowadzących koła teatralne.  Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt, zapisy przyjmuje sekretariat MODM. Termin warsztatów zostanie ustalony po utworzeniu grupy.
 
Wszelkich informacji udzielają również doradcy metodyczni wychowania przedszkolnego Barbara Kędzia i Iwonna Zaborowska
 
Prowadzenie zajęć (i zdjęcia): Dorota Godlewska.
 
20 września 2013r. na terenie Politechniki Białostockiej odbyła się konferencja "Wczesna interwencja szansą na optymalny rozwój" mająca na celu popularyzację znaczenia istoty wczesnej interwencji, profilaktyki i jej wpływu na proces rehabilitacji.

 
 Konferencję zorganizowały we współpracy:
 Stowarzyszenie na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Człowieka ABIRE
 Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku
 Przedszkole Samorządowe nr 32 "Bajkowe Miasteczko" w Białymstoku
 Przedszkole Samorządowe nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku

 

Już po raz drugi w Białymstoku, a na całym świecie po raz siódmy, październik jest obchodzony jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Sposobów Porozumiewania się (AAC). To czas upowszechniania wiedzy oraz doświadczeń związanych z alternatywnymi i wspomagającymi metodami porozumiewania się. Dzięki tym metodom i nowoczesnej technologii, osoby z poważnymi zaburzeniami mowy (słyszący i rozumiejący mowę) mają szansę na rozwój, aktywność, edukację i większą niezależność.
Wpisując się w idee obchodów Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających sposobów porozumiewania się, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego i Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku zorganizowały po raz drugi Konferencję poświęconą tej tematyce pt. „Rozmawiajmy AAC – Obchody Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających Metod Porozumiewania się – Białystok 2013”.  Celem konferencji było rozpropagowanie wiedzy na temat alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania oraz uwrażliwienie na problemy osób
z trudnościami w porozumiewaniu się. Zaprezentowane zostały przykłady różnych sposobów wykorzystania AAC min. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Białymstoku, w Niepublicznym Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym „U Tygryska” oraz model pracy z osobami niemówiącymi w Ośrodku Szkolno- Terapeutyczno- Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu. Pani Magdalena Truszkowska z Centrum Wsparcia Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych Uniwersytetu w Białymstoku przedstawiła sylwetkę studenta, który mimo ograniczeń w komunikowaniu się realizuje swoje marzenia i studiuje, chociaż nie jest to łatwe.

Na przykładzie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 109 w Warszawie uczestnicy konferencji mogli również przekonać się, że możliwe jest włączanie dzieci niemówiących do działań w grupie rówieśniczej i wyzwalanie ich aktywności w codziennych sytuacjach. Podczas konferencji zostały też zaprezentowane urządzenia wysokiej technologii i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe  Firmy Harpo z Poznania oraz wystawa pomocy AAC wykorzystywanych w różnych placówkach do pracy z uczniami z trudnościami w porozumiewaniu się.

Świadomość istnienia grupy osób z poważnymi zaburzeniami w porozumiewaniu się, a w Polsce jest ich około 45 tysięcy , oraz wiedza o możliwościach pomagania im, są wciąż znikome. Niestety w społeczeństwie wciąż jeszcze funkcjonują nieprawdziwe przekonania i stereotypy dotyczące osób niemówiących. Owe stereotypy utrudniają diagnozę i podjęcie wczesnej interwencji dającej szansę na wprowadzenie alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się i w miarę normalne życie w przyszłości. Brak własnego głosu, brak wyrażania własnych potrzeb, potęgują niepełnosprawność i przyczyniają się do wykluczenia społecznego.

W Konferencji uczestniczyło ponad 100 osób z całego województwa podlaskiego. Byli to  nauczyciele, terapeuci, specjaliści (logopedzi, psycholodzy, pedagodzy); osoby niepełnosprawne wykorzystujące alternatywne i wspomagające sposoby porozumiewania się, rodzice osób z trudnościami w porozumiewaniu się, zaburzeniami w komunikowaniu się a także pracownicy ośrodków pomocy społecznej i przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.


W programie konferencji:

  • „Od aktywności do komunikacji” – Andrzej Cwaliński –Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku
  • „Studiować  bez słów- możliwości   edukacyjne i wsparcie osoby niemówiącej w procesie kształcenia” – Magdalena Truszkowska- Konsultant ds. Osób Niepełnosprawnych UwB , Centrum Wsparcia Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych UwB
  • „Model pracy z wykorzystaniem AAC w Ośrodku Szkolno- Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku – Agnieszka Danowska, Katarzyna Borowik
  • „Technologie wspierające osoby z niepełnosprawnością” – Anna Cygan, Firma Harpo
  • „Włączanie dziecka niemówiącego do działań w grupie rówieśniczej” –  Jolanta Jaszczuk, Iwona Stępniewicz – Zespół Szkół Specjalnych Nr 109 w Warszawie
  • „PECS – teoria i praktyka” – Magdalena Gutowska, Katarzyna Filkiewicz – Niepubliczny Terapeutyczny Punkt Przedszkolny  „U Tygryska”

Anna Gawryluk
Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku
Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku

Dnia 20 listopada 2013 r. odbyła się konferencja rozpoczynająca realizację projektu "Doskonalenie nauczycieli ukierunkowane na sukces szkoły/przedszkola".
W konferencji wzięli udział dyrektorzy, wicedyrektorzy i nauczyciele placówek, które przystąpiły do projektu.

- Prezentacja z konferencji (pdf) -

Galeria zdjęć: 

Marzec 2024
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31