Aktualności
17 listopada 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak odbyła się pokazowa lekcja fizyki.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Joanny Zieziuli za pomocą kilku doświadczeń łączyli teorię z praktyką i kształtowali kompetencje kluczowe.
Nauczyciel zastosował na zajęciach nowoczesne technologie, notatki graficzne, ocenianie kształtujące i rutyny myślenia krytycznego.
Prowadząca lekcję Pani Joanna Zieziula, wykorzystując przemyślane eksperymenty, zademonstrowała złożone zjawiska fizyczne. Doświadczenia wykonywane przez uczniów, były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i łatwe do zrozumienia. Ich przebieg i wyniki były dokładnie wyjaśnione w odniesieniu do konkretnych praw fizyki.
Na bieżąco, odnosząc się do nazw wywodzących się z j. angielskiego, uczniowie przypominali podstawowe wzory. Otrzymywali informację zwrotną.
Nauczyciel, za pomocą prezentacji multimedialnej, przypominał dodatkowo twórców i historię powstawania podstawowych teorii związanych z tematem.
Uczniowie, pracujący w grupach, po wnikliwej analizie zjawisk fizycznych i sumiennych obliczeniach, uwzględniających margines błędu pomiaru, wyciągnęli i zapisali wspólne wnioski.
Stosując rutynę krytycznego myślenia (most) podsumowali temat lekcji.
Za pomocą aplikacji mentimeter.com nauczyciel otrzymał informację zwrotną od uczniów dotyczącą zrozumienia tematu lekcji.
Dziękujemy Pani Asi z Międzyszkolnej Sieci Przedmiotów Społecznych MODM BCE, że zgodziła się podzielić doświadczeniem z nauczycielami rozpoczynającymi pracę w edukacji i przygotowującymi się do wykonywania zawodu nauczyciela.
Dziękujemy również Dyrektorowi Panu Andrzejowi Uścinowiczowi za możliwość uczestniczenia w tej wspaniałej lekcji pokazowej.
Katarzyna Szczęsnowicz
koordynator Międzyszkolnej Sieci Współpracy Nauczycieli Przedmiotów Społecznych MODM BCE

W Przedszkolu Samorządowym nr 68 im. J. Korczaka w Białymstoku odbyło się szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego pt. „Vademecum logopedyczne – co nauczyciel wychowania przedszkolnego powinien wiedzieć na temat rozwoju mowy dzieci w wieku przedszkolnym”.
Spotkanie, które miało miejsce 20 listopada 2025 r., poprowadziła mgr Anna Stanisławiuk, nauczycielka dyplomowana i logopeda. Świetnie, nowocześnie i profesjonalnie zaprezentowała zagadnienia związane z rozwojem mowy dzieci oraz przedstawiła proste ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe i artykulacyjne, które wspierają codzienną pracę nauczycieli.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Anny Stanisławiuk za przygotowanie i poprowadzenie szkolenia oraz do Dyrektor mgr Marzeny Makowieckiej za wieloletnią współpracę, gościnność, możliwość korzystania z pomocy i atmosferę sprzyjającą rozwojowi i wymianie doświadczeń.
Dzięki szkoleniu nauczyciele zyskali nowe spojrzenie na rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym oraz konkretne ćwiczenia wspierające ich rozwój.



Zaproszamy na XXIII Konferencję Metodyczną „Oddziaływania terapeutyczne w pracy z uczniami z niepełnosprawnościami”
W programie tegorocznej edycji:
Zajęcia otwarte:
„Czekamy na Świętego Mikołaja – rozwijanie słownictwa, mowy i komunikacji”
Zajęcia otwarte prowadzone z uczniami z trudnościami w komunikowaniu się. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną praktyczne metody rozwijania kompetencji językowych, komunikacyjnych i społecznych z wykorzystaniem komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC).
Prowadzące – Anna Minkiewicz, Marzanna Karpowicz
Prelekcja:
„AAC od podstaw prawnych do praktyki pedagogicznej” – Andrzej Cwaliński
Podczas wystąpienia omówione zostaną funkcje, możliwości oraz przykłady efektywnego wykorzystania programu MÓWIK w codziennej pracy z uczniami o różnym poziomie kompetencji komunikacyjnych.
Termin: 03.12.2025r
Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Białymstoku, ul. Antoniuk Fabryczny 40.
Godzina: 10.00 – 13.00
Zapisy: https://ipo.modm.edu.pl/
Konferencja to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, inspiracji i narzędzi, które można od razu wykorzystać w pracy dydaktycznej i terapeutycznej.
Zapraszamy do udziału!
Szanowni Państwo,
Wydział Wychowania Fizycznego i Turystyki Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku ma zaszczyt zaprosić nauczycieli na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Praktyczną „Zdrowie, edukacja i dobrostan w szkole – nowoczesne podejścia w pracy nauczyciela”, która odbędzie się:
- Data: 9 grudnia 2025 r. (wtorek)
- Godzina: 9:00–14:00
- Miejsce: Akademia WANS, ul. Ciepła 40, Duża Aula, Białystok
Konferencja poświęcona będzie nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniom wspierającym dobrostan uczniów oraz rozwój zawodowy nauczycieli.
👉 Rejestracja jest obowiązkowa: https://forms.cloud.microsoft/e/zvNK7JTMCq
Konferencja organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Wydarzenie wspiera nasz sponsor – Firma Clovin.
W dniu 23 października 2025 r. w naszym BCE MODM odbyło się pełne pomysłów szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego pod hasłem „Matematyka jest prosta” - aktywne metody doświadczania matematyki.
Spotkanie poprowadziła pani mgr Marzena Bilmin, nauczycielka mianowana z Przedszkola Samorządowego nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowe Miasteczko” w Białymstoku.
Szkolenie wykorzystało potencjał wiatraka matematycznego, narzędzia, które w atrakcyjny sposób wspiera naukę liczenia, rozpoznawania figur geometrycznych, orientacji przestrzennej i współdziałania w grupie. Uczestnicy poznali praktyczne sposoby rozwijania kompetencji matematycznych u dzieci poprzez ruch, zabawę i multisensoryczne doświadczenia. Spotkanie pokazało, że matematyka w przedszkolu może być prosta, angażująca i pełna radości, wystarczy odpowiednie podejście i kreatywne metody.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i wspólne odkrywanie matematyki na nowo, a Pani Marzenie za tak merytorycznie i praktycznie doskonałe szkolenie! doradczynie metodyczne Agnieszka Bąbczyńska i Barbara Szutkiewicz
21 października 2025 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowe Miasteczko” w Białymstoku odbyły się zajęcia otwarte pt. „Wprowadzamy dzieci w świat liter”. Tematem spotkania było praktyczne zastosowanie metody odimiennej dr Ireny Majchrzak , podejścia, które w naturalny i pełen szacunku sposób wprowadza dzieci w świat czytania, zaczynając od tego, co dla nich najbliższe: ich imienia.
Zajęcia poprowadziła mgr Krystyna Grochulska, nauczyciel dyplomowany z oddziału XII terapeutycznego „Sówki”, wspierana przez mgr Katarzynę Chlabicz z oddziału IX „Myszki”. Obie panie z ogromnym zaangażowaniem i pasją pokazały, jak można budować u dzieci świadomość językową, poczucie tożsamości i radość z odkrywania liter.
W wydarzeniu uczestniczyły nauczycielki z białostockich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, które z zainteresowaniem obserwowały przebieg zajęć i czerpały inspiracje do własnej pracy.
Takie spotkania są nie tylko okazją do wymiany dobrych praktyk, ale też do szukania skutecznych sposobów wspierania dzieci w ich rozwoju.
Dziękujemy wszystkim za udział, a naszym prowadzącym za tak pasjonujące wystąpienia - doradcy metodyczni Agnieszka Bączyńska i Barbara Szutkiewicz.




