Anna Pyłko
Przedszkole Samorządowe Nr 82 w Białymstoku
Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla dzieci 3-letnich
Cele:
- Pokonywanie lęku w kontaktach z nieznajomymi,
- Wzmacnianie relacji dziecko – rodzic – nauczyciel,
- Integrowanie dzieci i rodziców,
- Wytworzenie atmosfery zaufania do nauczycielki i przedszkola.
Pomoce
Wizytówki, kredki, mazaki, płyta z muzyką, piłka, skakanki, sylwety baloników
Przebieg
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. Ozdabianie wizytówek przez rodzica i dziecko. Nauczyciel rozdaje rodzicom wizytówki (wycięte kartoniki) i prosi o ozdobienie go i wpisanie imienia dziecka
3. Zabawa integracyjno – poznawcza „Wszyscy są witam was”
Dzieci z rodzicami stoją w kręgu, i powtarzają słowa piosenki oraz gesty
Wszyscy są, witam was, zaczynamy, bo już czas,
jestem ja jesteś ty, raz, dwa, trzy
4. „Witamy się” – zabawa integrująca dzieci i rodziców.
Dzieci i rodzice chodzą swobodnie po sali i witają się z innymi osobami podając ręce (muzyka w tle)
5. „Jestem…” – próby przedstawiania się dzieci.
Dzieci siedzą w kręgu z rodzicami. Uczestnicy zabawy przekazują sobie piłeczkę i przedstawiają się: dziecko – Jestem Kasia, rodzic – Jestem Ewa, mama Kasi
6. „Zdejmij sweterek” – zabawa w zdejmowanie sweterka. Dziecko próbuje samodzielnie zdjąć sweterek a rodzic obserwuje i ewentualnie pomaga.
7. Ustawianie się parami. Dzieci z rodzicami ustawiają się parami i następuje spacer po przedszkolu z poznawaniem przedszkola.
8. Dzieci ubierają się w szatni same lub z pomocą rodziców. Spacer parami po placu zabaw oraz krótki spacer po osiedlu.
9. Zabawa dowolna dzieci w sali. Sprzątanie sali.
10. „ Zuch” - zabawa ruchowa.
Idzie zuch,(marsz po kole)
wicher dmucha (wymachiwanie rąk w górze)
I do tylu ciągnie zucha
(trzymamy dziecko idące przed nami za bioderka i ciągniemy go do tyłu)
Ale zuch się nie przejmuje
I wesoło maszeruje (marsz po kole).
11. „Słońce świeci – deszczyk pada” - zabawa orientacyjno-porządkowa.
Na hasło „Słońce świeci” dzieci biegają swobodnie po sali przy wesołej muzyce, „Deszczyk pada podbiegają szybko do rodzica chroniąc się w jego objęciach,
12. Ozdabianie sylwety balonika kredkami. Dzieci zabierają prace do domu
13. „Balonik” zabawa ruchowa – nauka zabawy
14. Pożegnanie dzieci i rodziców
Nauczycielka żegna zgromadzonych, a dzieci i rodzice machają do niej
- żegnam wszystkie dziewczynki
- żegnam wszystkich chłopców
- żegnam dzieci , które się dziś uśmiechały
- żegnam dzieci, którym podobały się dzisiejsze zajęcia