POMYSŁ NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA - FAMILIADA

Joanna Żarniewska
Przedszkole Samorządowe nr 4 w Białymstoku

Uroczystości w przedszkolu odgrywają bardzo ważną rolę. Dobrze i ciekawie przeprowadzone spotkanie pozostaje na długo w pamięci. Oprócz występów artystycznych dzieci warto włączyć zaproszonych gości do wspólnej zabawy.
Jednym z pomysłów może być “Familiada”, nadająca się szczególnie na obchody Dnia Babci i Dziadka (seniorzy lubią oglądać teleturnieje). Jest to prosta recepta na udaną zabawę, a przecież uroczystość powinna być źródłem radości i przyjemności.
“Familiada” ma charakter uproszczony. Może zacząć się od dowcipu prowadzacej, np. Dziadek pyta Jasia: - Jasiu, dlaczego masz mokre włosy? - Bo całowałem rybki na dobranoc - odpowiada wnuczek.
W turnieju uczestniczą 2 zespoły składające się z 4 członków (2 babcie i 2 dziadków z jednej rodziny). Stawką w turnieju są cukierki dla wnucząt.
Przedstawiciele drużyn po zadaniu pytania włączają latarki. Kto pierwszy wykona tę czynność - jego drużyna ma pierwszeństwo udzielenia odpowiedzi. Jeśli drużyna zabierając kolejno głos nie wyczerpie odpowiedzi uwzględnionych przez ankietowane dzieci, pytanie przechodzi do drużyny przeciwnej. Za każdą prawidłową odpowiedź uczestnicy otrzymują 1 punkt. Punkty zliczane są na tablicy.

Przykłady zadawanych pytań i odpowiedzi wcześniej ankietowanych dzieci:

Co babcia robi w wolnym czasie?

• ogląda telewizję
  • robi ciasto
  • gotuje
  • sprząta
  • bawi się z wnuczką

Co dziadek robi w wolnym czasie?

• robi ciasto
  • gotuje
  • łowi ryby
  • naprawia samochód
  • bawi się z wnukiem

Z jakiego prezentu cieszyłaby się babcia?

• pierścionek
  • kwiatki
  • tort
  • korale
  • z wnuczka

Z jakiego prezentu cieszyłby się dziadek?

• czapka
  • koszula
  • komputer
  • telefon
  • miecz

Co się dzieciom najbardziej nie podoba w przedszkolu?

• niegrzeczne zachowanie
  • przechodzenie do grupy maluchów
  • brak basenu
  • brak Lego
  • połamany samochód

Jaki kolor jest najładniejszy wg dziewczynek?

• różowy
  • czerwony
  • fioletowy
  • złoty
  • niebieski

Jaki kolor jest najładniejszy wg chłopców?

• złoty
  • czerwony
  • niebieski
  • zielony
  • żółty

Co kupują najczęściej dziadkowie wnukom?

• serki
  • lody
  • czekoladę
  • coś do picia
  • cukierki

Na zakończenie sumujemy ilość punktów dla każdej z drużyn, ogłaszamy zwycięstwo jednej z nich. Punkty przeliczamy na cukierki, np. za każde 10 pkt - 1 cukierek i wręczamy wnukom słodkie upominki.