Scenariusze zajęć lekcji w klasie 2
opracowała Julita Gregorczuk , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej
Zespół Szkół nr 5, Szkoła Podstawowa nr 5 Białystok
TEMAT: LAS BLIŻEJ CIEBIE
/ Temat ten można realizować w klasach 1-3 w różnych porach roku; zadania wynikające z wątku dziecka związanego z lasem wykorzystujemy przy szukaniu przyczyn jego pobytu w lesie; ma zastosowanie przy realizacji treści edukacji wczesnoszkolnej w różnorodnym jego zakresie/
Cele ogólne
• rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni i fantazji
• kształcenie umiejętności związanymi z wytworem swojej pracy
• poszerzenie różnorodnych form zabaw indywidualnych i grupowych
Cele operacyjne
• dopracowanie obrazka poprzez dorysowywanie elementów wzbogacających jego treść lub przekształcających widok
• realizowanie projektu wspólnie z innymi uczniami
• proponowanie zabaw dla innych związanych z podaną tematyką
• wymyślanie przykładów nietypowego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku
Metody i techniki
• metody słowne: rozmowa kierowana, opis obrazka
• metody percepcyjne: pokaz i obserwacja obrazka, obserwacja działania innych, aktywne słuchanie muzyki
• metody czynne: zadań stawianych przez nauczyciela, ćwiczeń
• techniki twórczego myślenia: ekspresja werbalna i ruchowa, plastyczno- konstrukcyjna, nadawanie tytułu, skojarzenia proste, widzenie inaczej jako sposób na przezwyciężanie przeszkód, technika „obrazów dynamicznych”, technika gwiazdy i mapy myśli
Formy organizacyjne
Praca indywidualna, praca z grupą
Środki dydaktyczne
Muzyka E.Griega – Poranek, obrazek dynamiczny do tematu przedstawiający las, szarfy kolorowe, stare gazety, kredki lub wycinanki, nożyce, klej
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Dzieci witają siebie i podnoszą rękę jeżeli czują się powitane. „Witam tych, którzy…..”
- którzy stoją
- mają spodnie
- maja spódnice
- lubią się bawić
- lubią się bawić
2.Wprowadzenie do zajęć na temat: Jak można się bawić?
To zadanie wykonuję za pomocą techniki- mapy myśli lub gwiazdy. Dzieci zapisują swoje propozycje na karteczkach a następnie wspólnie je omawiamy.
3.Zabawy z kolorowymi szarfami
Taniec przy muzyce E.Griega- Poranek inspirujące do naśladowania ruchem i głosem zwierząt w lesie, roślin i innych rzeczy, które można zobaczyć w lesie.
4.Zabawy z gazetami
Wykorzystanie gazet zrolowanych –lornetka do obserwacji lasu, rozłożonych gazet do chodzenia ościeżynach, zgniecione kulki owoce leśne itp.
5.Prezentacja obrazka
Omawiamy obrazek przedstawiający las (drzewa, krzewy im mniej elementów „leśnych” tym lepiej).Obserwacje obrazka dopełniamy pytaniami: Jakie odgłosy lasu słyszymy? Jakie zapachy czujemy? Co innego słyszymy w lesie? Próbujemy wyobrazić sobie co czuje drzewo , trawa, gałązka, krzaczek itd.?
6.Analiza treści zawartych w obrazku
Stawiamy pytania stymulujące myślenie dziecka związane z obrazkiem: Co zastanawia was patrząc na ten obrazek? Co was dziwi? Czego chcielibyście się dowiedzieć? Jak można się bawić w lesie ? Jakie zabawy wymyśliły dzieci? Może wydarzyło się coś innego? Opowiedz o tym.
7.Dopełnianie treści
W zależności od pory roku, toczącej się rozmowy dzieci dopełniają treść rysunku, aby treść rysunku była pogodna, wesoła, humorystyczna, straszna, pouczająca dla innych. itp. Dzieci mogą wykorzystać różnorodne techniki plastyczne.
8.Porządkowanie miejsca pracy
9.Prezentacja prac, ich tytułów. Ekspozycja prac dzieci na wystawce.