Katarzyna Nurkowska
Z dramą przez lektury !
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum
Temat: Pomoc to...
(analiza postaw międzyludzkich i bohatera dramatu Leona Kruczkowskiego „Niemcy”)
Cele lekcji:
uczeń:
- jest empatyczny
- dyskutuje
- współpracuje w grupie
- rozumie sens niesienia pomocy
- dokonuje analizy postaw postaci literackiej i rzeczywistej
- rozumie pojęcie sonnenbruchizmu
- zna zwroty, wyrażenia, frazy związane z wyrazem „pomoc”
Metody i formy pracy:
- praca indywidualna i grupowa
- technika dramowa : scenki improwizowane, rola
Środki dydaktyczne:
- Słownik jezyka polskiego
- Słownik frazeologiczny
- Księga przysłów
- kartki
Czas: 90 minut
TOK LEKCJI
WPROWADZENIE
Uczniowie siedzą w kręgu
1. Nauczyciel wita uczniów, prosi, aby przypomnieli sobie sytuację związaną z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi ( ktoś komuś pomógł , sam uczeń doświadczył pomocy od innych albo sam jej komuś udzielił)
- chwila zastanowienie, po czym uczniowie po kolei opowiadają zdarzenia
2. Praca w grupach (3-4 os.)
Uczniowie mają za zadanie dokończenie zdania ( co najmniej 5 możliwych odpowiedzi)
POMOC TO .......
- prezentacja
3. Praca w grupach
Gromadzenie słownictwa : uczniowie tworzą wyrażenia, zwroty, frazy z wyrazem „pomoc”
(uczniowie pracują ze słownikami)
- prezentacja
3.Praca w tych samych grupach.
Uczniowie mają za zadanie zaimprowizować scenkę , w której pokażą odmowę pomocy
- prezentacja
Podsumowanie:
- co czuła osoba, której nikt nie pomógł ? ( dyskusja z uczniami w nawiązaniu do wszystkich zaprezentowanych scenek)
...
Pobierz: Całość dostępna w formacie pdf