Poznanie ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej

Dorota Anna Żuk

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Białymstoku

Temat: W karczmie co Rzym się nazywa.

Czas: 45 minut

Cel ogólny: Poznanie ballady Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”.

Cele szczegółowe:

  • Uczeń poznaje biografię Adama Mickiewicza oraz jego utwór pt. „Tani Twardowska”.
  • Uczeń porządkuje wydarzenia w kolejności chronologicznej.
  • Uczeń wskazuje cechy gatunkowe ballady na podstawie omawianego tekstu.
  • Uczeń wykonuje zadania interaktywne dotyczące tematu lekcji.

Metody:
- eksponujące (nagranie z recytacją, prezentacja multimedialna),
- quizy i gry edukacyjne,
- notatka.
 
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:

Prezentacja o Adamie Mickiewiczu – https://www.youtube.com/watch?v=J3yTj9Futu0
ZPE – recytacja ballady -  https://zpe.gov.pl/a/pani-twardowska/D1ETDR9iw
Plan wydarzeń - https://learningapps.org/10220412
Krzyżówka - https://learningapps.org/6901238
Cechy ballady - https://wordwall.net/pl/resource/6254147/cechy-ballady
Koło fortuny – posumowanie lekcji - https://wordwall.net/pl/resource/33413659/polski/pani-twardowska

Wymagania w zakresie technologii:

- komputer z dostępem do internetu,
- tablica multimedialna lub rzutnik,
- głośniki.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z uczniami.
2. Sprawdzenie i odnotowanie obecności w dzienniku elektronicznym Librus.
3. Podanie tematu i celów lekcji.

4. Adam Mickiewicz – co o nim wiem? Krótka prezentacja multimedialna przybliżająca biografię i twórczość pisarza -  https://www.youtube.com/watch?v=J3yTj9Futu0
5. Wskazywanie przez uczniów najważniejszych faktów z życia A. Mickiewicza na podstawie powyższej prezentacji.

6. Wysłuchanie recytacji ballady A. Mickiewicza pt. „Pani Twardowska” -  https://zpe.gov.pl/a/pani-twardowska/D1ETDR9iw
7. Co zapamiętałem z treści utworu? – krzyżówka - https://learningapps.org/6901238
8. Porządkowanie planu wydarzeń na podstawie wysłuchanego utworu - https://learningapps.org/10220412
9. Wybór jednego z punktów planu i omówienie go ze szczegółami – wystąpienia chętnych uczniów.

10. Przypomnienie cech gatunkowych ballady - https://wordwall.net/pl/resource/6254147/cechy-ballady
11. Wskazanie cech ballady w „Pani Twardowskiej” – wypisanie ich na tablicy i w zeszytach (notatka).

12. Podsumowanie lekcji i uporządkowanie wiadomości – koło fortuny - https://wordwall.net/pl/resource/33413659/polski/pani-twardowska 
- uczniowie udzielają odpowiedzi na wylosowane pytania pracując w 2-osobowych grupach.

- Na zakończenie zajęć – Uczniowie odpowiadają na pytanie: "Czego może nauczyć nas, współczesnych ludzi, historia poznana dziś na lekcji języka polskiego?".

Kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najbliższe wydarzenia

wtorek, 01.04.2025
09:00 10:30
Mój przyjaciel Kemushi” – Teatr Kamishibai (STACJONARNE)
wtorek, 01.04.2025
10:00
Techniki radzenia sobie ze stresem. (STACJONARNE)
wtorek, 01.04.2025
17:00 20:00
Wypowiedź argumentacyjna na poziomie podstawowym – jak pomóc uczniowi w redagowaniu pracy i sobie w jej ocenieniu ? (STACJONARNE)
wtorek, 01.04.2025
17:00 19:00
Narzędzia TIK i sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela wychowania fizycznego. (STACJONARNE)
wtorek, 01.04.2025
17:30
„Ogarnij Canvę – Cz. II.” - Jak przygotować prezentację i inne grafiki przydatne w pracy nauczyciela przedszkola. (STACJONARNE)
wtorek, 01.04.2025
18:30 21:30
Aktywne wykorzystanie TIK oraz gier językowych w pracy dydaktycznej nauczyciela języka rosyjskiego i innego języka obcego. Bamboozle (gra drużynowa). (ON-LINE)
środa, 02.04.2025
15:30 19:30
Eko prace plastyczne jako doskonały sposób na rozwijanie kreatywności. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 19:00
Ortografia z pomysłem – propozycje rozwiązań praktycznych w kształtowaniu czujności ortograficznej uczniów klas młodszych. (STACJONARNE)
środa, 02.04.2025
16:00 20:00
Grammatik mit Spaβ- przykłady ćwiczeń utrwalających w ciekawy i zabawny sposób struktury gramatyczne do prostej i szybkiej implementacji na lekcji języka niemieckiego (ON-LINE)
środa, 02.04.2025
16:30 20:30
Fajna zabawa to freblowska sprawa”. Praktyczne wykorzystanie elementów pedagogiki freblowskiej w przedszkolu (STACJONARNE)