Scenariusz lekcji z historii dostosowany do potrzeb uczniów z autyzmem zrealizowany w Niepublicznej Szkole Podstawowej ,,Barwa’’.
Nazwisko i imię nauczyciela prowadzącego: Beata Żałoba
Klasa: IV
Temat lekcji: Pierwszy król Polski.
1. Czas realizacji: 45 min.
2. Cele:
a) Ogólne:
• Ukazanie okresu potęgi Polski za panowania Bolesława Chrobrego.
b) Uczeń:
• Rozpoznaje postaci na zdjęciach: Mieszko I, Bolesław Chrobry, biskup Wojciech, Otton III
• Zna daty: 1000r., 1025r.
• Rozumie znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego dla polskiej historii
• Wskazuje na mapie granice państwa Bolesława Chrobrego oraz Gniezno
3. Metody pracy:
a) Pogadanka
b) Praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń
c) Praca z tablicą interaktywną.
d) Praca z puzzlami ,,Mieszko I’’, ,,Bolesław Chrobry’’(załącznik nr 1)
e) Praca z ,,Identyfikatorem postaci historycznej’’ ( załącznik nr 2)
4. Formy pracy:
a) Indywidualna
b) Grupowa
5. Pomoce dydaktyczne:
a) podręcznik historii dla IV klasy szkoły podstawowej
b) zeszyt ćwiczeń dla klasy IV szkoły podstawowej
c) tablica interaktywna
d) puzzle ,,Mieszko I’’ i ,,Bolesław Chrobry’’
e) karty edukacyjne- ,,Władcy Polski’
f) plansza edukacyjna- ,,Drzewo genealogiczne Piastów’’
• Czynności organizacyjne; nawiązanie do tematu lekcji.
Chętni uczniowie układają puzzle ,, Mieszko I’’, ,,Bolesław Chrobry’’.Wspólne przypomnienie wiadomości o Mieszku I i znaczeniu chrztu Polski. Następnie nauczyciel zadaje pytanie ,,Kto to?’’, wskazując na puzzle z ,,Bolesławem Chrobrym’’.Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi. Nauczyciel prezentuje ,,Drzewo genealogiczne Piastów’’, wskazując na kolejnego władcę Polski Bolesława Chrobrego. Nauczyciel podkreśla, że dzisiaj będziemy poznawać sylwetkę pierwszego króla Polski.
.....
Całość publikacji dostępna jest do pobrania w formacie PDF
wtorek, 30.04.2024 15:30 19:30 Egzamin ustny na maturze z języka polskiego – kryteria oceny (STACJONARNE) |
poniedziałek, 06.05.2024 15:00 19:00 Urzeczywistnić marzenia – przygotowanie druku 3D (STACJONARNE) |
środa, 08.05.2024 15:30 19:30 Kwiaty na Dzień Matki – różne techniki wykonania (STACJONARNE) |
środa, 08.05.2024 16:00 19:00 Kreatywność jako kompetencja kluczowa. Jak ją rozwijać u uczniów klas początkowych? (STACJONARNE) |
środa, 08.05.2024 18:30 21:30 Praca z uczniem w spektrum autyzmu (ON-LINE) |
piątek, 10.05.2024 16:00 Sieć współpracy Chemiczny kram- podsumowanie pracy w roku szkolnym 2023/2024. (ON-LINE) |
poniedziałek, 13.05.2024 15:00 20:00 Genially – narzędzie do atrakcyjnego przekazu treści i pracy grupowej (ON-LINE) |
poniedziałek, 13.05.2024 16:30 19:30 Nordic Walking - przykład alternatywnej formy wychowania fizycznego (STACJONARNE) |