Od lutego 2011r. w Przedszkolu Samorządowym Nr 82 w Białymstoku rozpoczęłam realizację autorskiego projektu edukacyjnego ,,Bezpieczni na drodze - mini karta rowerowa”. Jego głównym celem było: kształtowanie umiejętności bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym dzieci w wieku przedszkolnym. Założone cele szczegółowe projektu były następujące:
• dziecko zna ogólne zasady ruchu drogowego,
• dziecko rozpoznaje i nazywa wybrane znaki drogowe (nakazu, zakazu, ostrzegawcze),
• dziecko potrafi przechodzić przez ulicę zgodnie z kolorami sygnalizacji świetlnej,
• dziecko potrafi przejechać wyznaczony odcinek trasy na rowerze,
• dziecko umie wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach dotyczącą zasad ruchu drogowego w praktyce,
• dziecko zna budowę roweru (podstawowe elementy, w które rower powinien być wyposażony),
• dziecko jest świadome niebezpieczeństw, jakie grożą w czasie poruszania się po drogach,
• dziecko zdobędzie „Mini kartę rowerową”.
Pomysł powstania projektu zaczerpnęłam z własnych obserwacji podczas wypraw rowerowych po białostockich osiedlach oraz z zatrważających informacji z mediów o licznych wypadkach drogowych z udziałem nieletnich.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją dorośli. W każdym działaniu osoby dorosłej, a zwłaszcza - rodzica, nauczyciela podejmowanym w domu, w przedszkolu staramy się wyeliminować wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa. Wraz z rozwojem dziecka i jego samodzielności musimy coraz bardziej liczyć się z koniecznością wyposażania go w umiejętności przewidywania zagrożeń oraz ich unikania. Stopniowo przygotowujemy dziecko do samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym z zachowaniem i przestrzeganiem elementarnych przepisów ruchu drogowego.
Kartę rowerową mogą otrzymywać dopiero uczniowie, którzy ukończyli 10-ty rok życia. Jednak również młodsze dzieci mogą uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych oraz rowerzystów. Stąd pomysł na powstanie mini karty rowerowej dla przedszkolaków.
Szkolenie rowerzystów juz od najmłodszych lat jest znakomitą inwestycją, gdyż najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę rowerową, nie tylko wykorzystują później swoją wiedzę do bezpiecznej jazdy rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi, a gdy dorosną – mają solidne podstawy do tego, by zdobyć kartę motorowerową, czy w końcu prawo jazdy.
Wśród ofiar wypadków komunikacyjnych dominują piesi i pasażerowie samochodów osobowych, ale znaczną grupę poszkodowanych stanowią też rowerzyści. Przyczyną wypadków z udziałem dzieci jest w dużej mierze nieodpowiednie zachowanie najmłodszych uczestników ruchu drogowego . Dzieci poruszające się po drogach ulegają wypadkom z powodu: nagłego wtargnięcia na jezdnię, wychodzenia spoza pojazdu, przebiegania przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
Projekt edukacyjny ,,Bezpieczni na drodze – mini karta rowerowa” powstał z myślą przede wszystkim o dzieciach 6-letnich i ich rodzicach. Jednak projektem zostały objęte również dzieci młodsze od 3 do 5 lat, dla których przewidziane były zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze dostosowane do wieku zainteresowanych.
Zajęcia dla dzieci starszych (6-latki) odbywały się raz w tygodniu. Zajęcia dla dzieci młodszych (3-5-latki) – raz w miesiącu.
Podczas zajęć 6-latki: nauczyły się piosenki ,,Jadą rowery”, poznały historię powstania roweru, zapoznały się z budową roweru współczesnego, wykonywały liczne prace plastyczne związane ze znakami drogowymi, uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem elementów odblaskowych, zapoznały się z zasadami zachowania na drodze podczas spotkania z pojazdem uprzywilejowanym oraz z zasadami poruszania się po ścieżce rowerowej.
Realizację projektu edukacyjnego wsparły następujące instytucje:
• Wojewódzka Komenda Policji w Białymstoku
• Miejska Komenda Policji w Białymstoku
• Straż Miejska w Białymstoku
• Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku
• Sklep rowerowy ,,Peleton” w Białymstoku.
Jako pierwszą do współpracy zaprosiłam Wojewódzką Komendę Policji w Białymstoku. Funkcjonariusz policji przeprowadził pogadanki o bezpieczeństwie na drodze we wszystkich grupach wiekowych w przedszkolu. Policjant pokazał również dzieciom wóz policyjny wyposażony w elementy mobilnego miasteczka ruchu drogowego. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaskowe nalepki na rower lub ubranie oraz zakładki do książek z numerami alarmowymi. Nauczycielom grup starszych policjant przekazał płyty DVD ,,Bezpieczna droga z radami Spongeboba”.
Kolejną instytucją, która zgodziła się pomóc w realizacji projektu była Straż Miejska w Białymstoku. Odbyły się po 2 spotkania dla grup starszych. Tematem spotkań był: ,,Ruch pieszy” oraz ,,Ruch rowerowy”. Straż Miejska udostępniła nam ruchome miasteczko ruchu drogowego, gdzie dzieci z całego przedszkola mogły ćwiczyć jazdę na rowerach oraz prawidłowe przechodzenia przez jezdnię.
Komenda Miejska Policji w Białymstoku we współpracy z WORD-em oddelegowała funkcjonariuszkę do grup starszych na zajęcia dotyczące budowy roweru oraz bezpiecznym korzystaniu z niego. Przedszkole otrzymało w prezencie plansze poglądowe roweru, a dzieci – odblaski na rower oraz kolorowanki.
Sklep rowerowy ,,Peleton” mieszczący się przy ul. Jałbrzykowskiego w Białymstoku gościł nas na wycieczce. Dzieci 6-letnie miały możliwość obejrzenia różnych rodzajów rowerów, części rowerowych oraz zadania pytań sprzedawcy. Każde dziecko mogło skorzystać z bezpłatnej przejażdżki wybranym rzez siebie nowym rowerem.
Przez czas trwania projektu dzieci nie tylko nabywały wiedzę teoretyczną, ale również z wielką chęcią przyjeżdżały do przedszkola własnymi rowerami. Na placu zabaw trwały ćwiczenia praktyczne z umiejętności jazdy na rowerze i wykonywania manewrów. W czerwcu 2011r. odbyło się podsumowanie wiedzy dzieci 6-letnich z zakresu, którą obejmował projekt edukacyjny. W obecności przedstawicielki Straży Miejskiej w Białymstoku nasi podopieczni świetnie poradzili sobie z proponowanymi zadaniami. Były to zagadki, zdania prawda czy fałsz, rozpoznawanie wylosowanego znaku drogowego.
Następnie dzieci zaproszone były na sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze. Każde z nich miało do pokonania slalom oraz jazdę po prostym odcinku chodnika. Miało wykazać się umiejętnością przekraczania przejścia dla pieszych, prawidłowego wsiadania na rower, hamowania. Dzieci z wielką powagą i zaangażowaniem podeszły do sprawdzianu, który odbył się na przedszkolnym placu zabaw na utwardzonym podłożu.
Na zakończenie półrocznego trwania projektu w przedszkolu miał miejsce turniej wiedzy o bezpieczeństwie połączony z rozdaniem mini kart rowerowych przez funkcjonariuszkę Policji Miejskiej w Białymstoku. Były konkursy, wspólne tańce i piosenki. W uroczystość zaangażowana była cała społeczność przedszkola.
W połowie czerwca jedna grupa 6-latków wybrała się na wycieczkę rowerową do skate parku na osiedlu TBS-y. Dzieci zaopatrzone w kamizelki odblaskowe mogły wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce. Jeździli też z nami chętni rodzice dzieci. Uczestnicy wyprawy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że udało się osiągnąć postawiony cel.
Myślę, że adresaci projektu edukacyjnego ,,Bezpieczni na drodze – mini karta rowerowa” będą bardziej świadomymi uczestnikami ruchu drogowego, co pozwoli im na unikniecie niebezpieczeństw.
W roku szkolnym 2011/2012 ponownie rozpoczęliśmy w przedszkolu realizację projektu ze względu na wagę poruszanego w nim tematu oraz żywe zainteresowanie dzieci, rodziców oraz grona pedagogicznego.