Margerita Juszczak

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie

Sprawozdanie z uroczystości poświęconej sw. Janowi Pawłowi II w Szkole Podstawowej w Bychlewie

„Prawdziwy wychowawca uczestniczy (…) w życiu młodzieży, interesuje się jej problemami, stara się poznać jej zapatrywania, uczestniczy w jej życiu sportowym i kulturalnym, w jej rozmowach; jako dojrzały i odpowiedzialny przyjaciel wskazuje dobre cele i drogi do ich osiągnięcia (…). W takim klimacie „pedagogicznej obecności” wychowawca nie jest uważany za „przełożonego”, lecz za „ojca, brata i przyjaciela”.

Jan Paweł II, list Juvenium Patris

„ Nauczanie Jana Pawła II stanowi dziedzictwo, którego wartość trudno przecenić. Skarbiec listów, encyklik, adhortacji, katechez, przemówień nadal jest dla nas źródłem poznania samych siebie. Starsze pokolenie doskonale pamięta jego nauczanie , ale dla dzieci i młodzieży jest to postać niemal równie historyczna jak Mieszko I.

Dlatego postanowiliśmy w naszej szkole zainteresować uczniów Jego osobą, aby na nowo odkrywać – wspólnie z uczniami, rodzicami i wszystkimi chętnymi z naszej lokalnej , małej społeczności – na przykładzie właśnie tej jednej, konkretnej osoby.

Wspomniany przeze mnie uroczysty Apel Papieski w naszej szkole odbywa się już od 13 lat . Tematyka naszych uroczystości oscyluje wokół najważniejszych wartości, którymi żyje człowiek (niezależnie od wieku) takich jak: przyjaźń, miłość, wolność, prawda. W tym roku szkolnym 27 października 2022 r. mottem przewodnim były słowa wypowiedziane na placu św. Piotra w Watykanie w dniu rozpoczęcia pontyfikatu „Nie lękajcie się”.

Ojciec Święty emanował świętością, czyli pięknem swojego człowieczeństwa, bogactwem osobowości, dobrocią i miłością zarówno wobec Boga jak i drugiego człowieka. Niektóre przesłania papieża skierowane do ludzi dobrej woli uczniowie z klasy III, IV i VII przedstawili w formie montażu słowno – muzycznego. Udział w Apelu Papieskim nauczycieli, rodziców, absolwentów oraz sympatyków szkoły stał się już tradycją. Gościem specjalnym w tym roku była pani Agnieszka Greinert – aktorka, profesor Szkoły Teatralnej w Łodzi, która wykonała utwór pt. „ Strumień”.

Uroczystość ku czci św. Jana Pawła II spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i dostarczyła wielu wzruszeń zarówno zaproszonym gościom jak i całej społeczności szkolnej. Wszystkim: nauczycielom, wychowawcom, rodzicom bardzo zależy na tym, aby nauczanie naszego Papieża nadal kształtowało postawy młodych ludzi.

Scenariusz „Nie lękajcie się”

WSTĘP

Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu uznaje się słowa: Non abbiate paura..” – Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Wypowiedziane przez Ojca świętego podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na placu św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku.

Był to program stawiający w centrum Chrystusa ale również skupiający się na człowieku. Te dwie perspektywy mocno się uzupełniały. Jan Paweł II położył jednocześnie akcent na odwagę w głoszeniu Słowa Bożego.

Słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” mają charakter uniwersalny. Adresatem są wszyscy ludzie, bo wiara nie jest ideologią. Wiara pomaga człowiekowi lepiej zrozumieć siebie. To, co Chrystus przecież wnosi w dzieje człowieka i dzieje całych cywilizacji, a także w życie człowieka oraz życie całych wspólnot to miłość. Miłość, która jest celem i zadaniem każdego z nas.

Zatem nie lękajmy się być sobą, być ludźmi prawymi. Nie lękajmy się kochać i być kochanym. Nie lękajmy się iść pod prąd…. .

...

- całość do pobrania w pdf -