Katarzyna Nurkowska
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE III
Temat : "Nikt nie może być szczęśliwy, kto dba tylko o siebie" – uzasadniamy słuszność słów Seneki.
Cele lekcji:
uczeń:
- formułuje, przedstawia argumenty na określony temat
- porządkuje i wartościuje argumenty
- uzasadnia słuszność poglądów swoich i cudzych
Metody pracy:
- praca indywidualna
- praca w parach
- „burza mózgów”
Środki dydaktyczne:
- krzyżówka
- cytaty
Przebieg lekcji
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA
1.Rozwiązanie krzyżówki ortograficznej nawiązującej do słownictwa związanego z rozprawką
2.Przypomnienie znanych filozofów i ich słów
(Kartezjusz, Terencjusz, Sokrates, Seneka, Symonides itd.)
3.Zapisanie cytatu na tablicy
"Nikt nie może być szczęśliwy, kto dba tylko o siebie" – uzasadnij słuszność słów Seneki,
(przyglądając się wybranym bohaterom literackim).
CZĘŚĆ ZASADNICZA
1.Gromadzenie argumentów i zapisywanie ich przez uczniów na tablicy
Np.
- egoizm ogranicza człowieka – antonim : altruizm
- zamyka go w sobie, samotność
- człowiek nie doświadcza przyjaźni, miłości
- nie poznaje sam siebie, swoich możliwości
2. Wartościowanie argumentów w parach:
– uczniowie mają za zadanie uporządkować argumenty od najważniejszych
do mniej istotnych
- nawiązują do bohaterów literackich – dopisać II cześć tematu
(„Mały Książę” , „Opowieść wigilijna” - Scrooge , „Siłaczka” - Paweł Obarecki, „Niemcy” – prof. Sonnenbruch, „Kamienie na szaniec” )
3.Prezentacja efektów pracy - uzasadnienie kolejności argumentów
ZAKOŃCZENIE
1. Komentarz nauczyciela:
- nie jest ważna ilość argumentów w rozprawce, ale ich wartość
- istotny w pracy jest porządek argumentów według ich wagi
2.Prezentacja przygotowanych przez uczniów cytatów dotyczących :
szczęścia, pomocy, egoizmu
3.Ocena pracy uczniów
4.Praca domowa:
- do wybranego cytatu wypisz argumenty i uporządkuj je według ich wagi
CYTATY:
„To, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić.” Lewis Carroll
„Trudno człowiekowi o sobie zapomnieć, można jednak wyrobić w sobie zwyczaj myślenia o innych.” ST. Kard. Wyszyński
...
Pobierz: Całość dostępna w formacie pdf