10 marca w Szkole Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jadwigi Królowej Polski odbyła się niecodzienna, żywa lekcja historii: „Szlachta na Podlasiu”. Przeprowadzili ją Państwo Pacowie- właściciele „Pacowej Chaty”- Przysiółku Szlacheckiego, który powstał jako podlaska wieś tematyczna. Znajduje się we wsi Krypno położonej na terenie powiatu monieckiego. Powstał dla podtrzymywania ciągłości tradycji, zachowania naszej tożsamości narodowej i regionalnej. Uczniowie klasy 5 b mogli się przekonać jak dawnej jadano - pogadankę wygłosiła Pani Barbara Pac. Dotyczyła potraw szlacheckich i kuchni staropolskiej. Uczniowie mogli również obejrzeć przygotowane rekwizyty: stół biesiadny z naczyniami glinianymi, cynowymi i posrebrzanymi. Przeszli musztrę wojskową i warsztaty tkackie. Dziewczynki wykonały bransoletki z muliny i włóczki. Walczący- uczniowie, jak i Uczennice (!) odbyli krótki trening szermierki (walka na gonoły, bo nie wiadomo co dziewczynie może się przydać). Chętni przymierzyli misiurkę. Poznano przysłowia o szlachcie. Odważni uczniowie mogli przebrać się w stroje szlacheckie poznając nazwy poszczególnych elementów garderoby.

Nauczyciel historii przeszedł test na szlachectwo (babcia była z Kalinowskich- tych Kalinowskich). Pozostali także mogli sprawdzić czy ich przodkowie figurują w herbarzu.

Dziękujemy serdecznie za pasjonującą opowieść o broni palnej. Wszyscy przeżyli, chociaż miejscami było groźnie (o czym mogli przekonać się obecni nauczycie- ręczymy, że wychowawczyni klasy 7 b jest cała i zdrowa).

Zapraszamy, w imieniu właścicieli „ Pacowej Chaty ” do odwiedzenia wioski tematycznej- powitają Państwa w strojach szlachcianki i szlachcica, podzielą się swoją historyczną pasją, wprowadzą w codzienne życie  szlachty.

Lipiec 2024