5 kwietnia 2022 roku Międzyszkolna Sieć Współpracy Nauczycieli Przedmiotów Społecznych MODM odbyła wizytę studyjną w Muzeum Pamięci Sybiru. Opowieść dr. Piotra Popławskiego, przesiąknięta świadectwem Sybiraków, ale bez patosu i sentymentalizmu, sprawiła, że ożyły historie cierpienia i walki o życie. Reportażowe ujęcie losów rodzin polskich, przykłady poniżenia, drastyczne ilustracje codzienności obozowego życia i techniki, nie tylko przetrwania, ale i ubogacania ,,nieludzkiej ziemi”, przemówiły do naszej wyobraźni.

Są w Polsce różne muzea, ale to jest wyjątkowe.

Są muzea i jest Muzeum Pamięci Sybiru.

Katarzyna Szczęsnowicz - doradca metodyczny historii i wos

Poniżej znajdują się kilka relacji z naszej wizyty:

„Dzień dobry, jeszcze raz bardzo dziękuję za zorganizowanie ciekawych warsztatów w tak ważnym miejscu. Cieszę się, że miałam możliwość w nich uczestniczyć. 
Po raz pierwszy byłam w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wiele słyszałam o tym miejscu, dlatego byłam bardzo ciekawa jak wygląda. To naprawdę wyjątkowe miejsce, a ponieważ jest związane z historią naszego miasta, musiało powstać właśnie tutaj, w Białymstoku. 
Bardzo wymowna jest rzeźba "Matki - Sybiraczki", która niejako "wprowadza" w historię, która czeka na zwiedzających za drzwiami muzeum, historię, która rozpoczyna się, kiedy zwiedzający podąża do muzeum wzdłuż torów będących dla naszych przodków symbolem "nowego", bynajmniej nie lepszego życia. 
Podczas zwiedzania wystawy w Muzeum Pamięci Sybiru moją uwagę przykuła "ściana" z walizek, które pozostały po deportowanych oraz przedmioty, które zabrali ze sobą w chwili, kiedy ich życie miało się całkowicie zmienić, a na przygotowanie do tej zmiany mieli niewiele czasu, kilkanaście minut, może godzinę....... To niesamowite, że z każdym przedmiotem znajdującym się w regale, zabranym przez deportowanych "ze sobą" wiąże się historia konkretnej osoby......
Muzeum pokazuje trudną, ale jakże ważną część historii Polaków, mieszkańców naszego regionu, miasta. Dzięki niemu historia poznawana przez uczniów w szkole, z kart podręczników, tutaj niejako "ożywa" - ma konkretne imię, twarz, konkretną historię.....
Beata Jatel, SP 16 Białystok”

„Dzień dobry,

piszę, aby podzielić się swoimi wrażeniami ze szkolenia, które odbyło się we wtorek 5.04 w Muzeum Pamięci Sybiru. Szkolenie bardzo ciekawe i pożyteczne. Świetna opowieść i ciekawostki, które umykają w pośpiechu. A tu spokojnie, i można było rozejrzeć się , posłuchać , pomyśleć. A potem oferta, którą już przekazałam koleżankom z młodszych klas. Dziękuję za możliwość uczestnictwa i czekam na kolejne szkolenia, bo jestem Pani fanką. 

Serdecznie pozdrawiam

Barbara Buńko”

„Pomysł warsztatów świetny. Edukator zaangażowany i z pasją. Na pewno trafi do młodzieży.

Pozdrawiam!

Joanna Adamska”

„Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru zostawia moc wrażeń i wspomnień. Wycieczka szlakami sybiraków motywuje to poszukiwania pamiętników z przeszłości, pamiątek po babciach, dziadkach czy innych krewnych. Wspominki historyczne dotykają aspektów sensu egzystencji, przeżyć naszych przodków, szlaków które wytycza historia i powinna być interpretowana holistycznie.

Katarzyna Dembowska, V LO”

„Miejsce robi wrażenie, pobudza do refleksji- bogata ekspozycja zaprezentowana w ciekawy sposób, oddziałujący na zmysły, poruszające wspomnienia uczestników i świadków zdarzeń oraz ciekawie opowiedziana historia. Oprowadzający z zaangażowaniem i pasją dzielił się swoją obszerną wiedzą, umiejętnie dobierał treści i przykuwał uwagę, potrafił zainteresować historią:).

Elwira Pachwicewicz, ZSTIO”

Maj 2024
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2