Dnia 6 listopada 2014r. po raz czwarty w Specjalnym Ośrodku-Szkolno–Wychowawczym im. Waldemara Kikolskiego  została zorganizowana konferencja metodyczna we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku.

Tematem przewodnim były „Oddziaływania terapeutyczne  w pracy z uczniami z głębszą niepełnosprawnością”. W ramach konferencji obyła się również lekcja otwarta w grupach rewalidacyjno- wychowawczych A i B
pt. „Magiczny świat zmysłów-zajęcia usprawniająco-relaksacyjne”. Zajęcia poprowadziły panie Joanna Szczepańska – Łopuch i Joanna Stachurska, które zaprezentowały bardzo ciekawe połączenie usprawniania, stymulowania i relaksacji w grupie dzieci głębiej niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężeniami. Piękna muzyka wspaniale harmonizowała z poszczególnymi aktywnościami, co sprawiało, że dzieci były zaciekawione ale też spokojne i zrelaksowane. Nauczycielki dały uczniom przestrzeń do realizacji siebie, własnej ekspresji i poczucia sprawstwa. Panie Joanna Szczepańska–Łopuch i Joanna Stachurska omówiły przeprowadzone zajęcia oraz przedstawiły metody terapeutyczne wykorzystywane w pracy z dziećmi z głębszą niepełnosprawnością. W drugiej części konferencji panie Krystyna Wołosz i Anna Gawryluk przedstawiły ogólne zasady pisania programów nauczania w aspekcie pracy z uczniami z niepełnosprawnością sprzężoną (autyzm i upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i znacznym).

Dziękujemy uczestnikom za zainteresowanie lekcją otwartą i konferencją i zapraszamy na kolejną z tego cyklu w drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015.

Do pobrania:

1.    Scenariusz zajęć „Magiczny świat zmysłów-zajęcia usprawniająco-relaksacyjne" (pdf).
2.    Prezentacja "Ogólne zasady pisania programów nauczania" (pdf).

Zdjęcia z lekcji otwartej:

Lipiec 2024