8 grudnia 2016 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 12 „Tęczowe” w Białymstoku odbyła się lekcja otwarta, w której uczestniczyli nauczyciele z różnych placówek kształcenia specjalnego i integracyjnego pod kierunkiem doradcy metodycznego pani Anny Gawryluk. Tematem spotkania były jasełka bożonarodzeniowe „On jest Królem”, które przygotowały nauczycielki: Elżbieta Zimnoch, Barbara Bałdyga i Bożena Jabłońska.

Jasełka w naszym przedszkolu mają już wieloletnią tradycję. Okres przygotowań do występów to czas prób, szycia kostiumów, przygotowywania dekoracji, gromadzenia przeróżnych rekwizytów.

Święta Bożego Narodzenia z ich niepowtarzalną atmosferą, zawsze są przeżywane w sposób szczególny. Dzieci czują niezwykłą moc, jaką niesie wspomnienie Betlejem i dlatego ich udział w jasełkach jest zawsze związany z silnymi emocjami.

W naszym przedszkolu są najpiękniejsze jasełka, niezależnie od tego, która grupa je przygotowuje. Ale jasełka w wykonaniu dzieci niepełnosprawnych są szczególne. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ta historia w ich wykonaniu ma jakiś szczególny wydźwięk a  dla każdego aktora jest miejsce wyjątkowe. Nie ma ról głównych, bo scenariusz nikogo nie wyróżnia. I jak w najlepszym teatrze: muzyka, dekoracje, kostiumy. Tutaj powietrze aż drży od emocji. Bo oto właśnie nasze dzieci nie z boku, nie za kulisami, nie na marginesie, nie dodatkowo, ale na samym środku, wszystkie razem, najważniejsze. I choć mówią do nas bez słów, my je słyszymy i rozumiemy. Pomimo, że jesteśmy z nimi codziennie, towarzyszymy im w przygotowaniach do jasełek i znamy treść przedstawienia, to dzień występu zawsze nas wzrusza, wywołuje radość i poczucie dumy z naszych małych Wielkich Aktorów.

Drodzy Nauczyciele i czytelnicy tego artykułu, życzymy Wam kolejnych takich spotkań, z których można czerpać niezwykle pozytywną energię i radość.

Nauczycielki z PS Nr 12 w Białymstoku