Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego Białostockiego Centrum Edukacji jest placówką funkcjonującą pod patronatem Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Skupiamy wokół siebie doradców metodycznych, organizujemy spotkania, szkolenia, kursy pozwalające kadrze pedagogicznej naszego regionu pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności zawodowe. Staramy się jednoczyć lokalne środowisko nauczycielskie w celu wymiany doświadczeń zawodowych. Od 1 września 2023 wchodzimy w skład Białostockiego Centrum Edukacji.
Posiadamy akredytację Podlaskiego Kuratora Oświaty - Decyzja nr SPiKU.5470.5.2020.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą doradczo - metodyczną oraz innymi materiałami zgromadzonymi w tym serwisie.
dyrektor Białostockiego Centrum Edukacji
Maria Jolanta Ambrożej
Miło nam poinformować, że od roku szkolnego 2020/2021 w Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego powstaje punkt mediacji szkolnych, w którym będą mogli Państwo skorzystać z bezpłatnych usług konsultanta MODM pełniącego obowiązki mediatora szkolnego – Julity Woronowicz, która zgodnie z rekomendacją Rzecznika Praw Dziecka, by wprowadzać do polskich szkół i innych podmiotów oświatowych mediacje, obejmie opieką mediacyjną zainteresowane placówki.
Potrzeba wprowadzenia postępowania mediacyjnego wynika z rekomendacji Rzecznika Praw Dziecka, jak również z Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 maja 2001 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Mediacja pozwala określić kwestie sporne i zgodnie z wolą stron podjąć próbę wypracowania propozycji rozwiązań oraz satysfakcjonującego porozumienia. Mediacja chroni prawa i interesy stron konfliktu. Sprzyja budowaniu relacji pomiędzy nauczycielami, innymi pracownikami szkoły, uczniami oraz rodzicami nawet w sytuacjach sporu. Kreuje pozytywny wizerunek wewnętrzny i zewnętrzny szkoły/placówki oświatowej. Mediacja wprowadza kulturę dialogu i współodpowiedzialności za kształtowanie klimatu w szkole. Stanowi ważne i skuteczne narzędzie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w pracy z dziećmi i młodzieżą, Mediacja jest także elementem edukacji prawnej w szkole. Przepisy prawa umożliwiają stosowanie mediacji do rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym, a zawarte w tej procedurze porozumienia mogą zakończyć spór, bez potrzeby sięgania do innych prawnych środków interwencji takich jak organ prowadzący szkołę, organ nadzoru nad szkołą, policja, sąd rodzinny (Rzecznik Praw Dziecka Warszawa, listopad 2017 r.).
Zainteresowane szkoły zapraszamy do kontaktu z sekretariatem Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Białymstoku tel.: 85 688 32 73, Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
lub bezpośrednio do konsultanta MODM – Julity Woronowicz– tel.: 503115436, Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.