Beata Kunat

Wyzwalanie i stymulowanie możliwości twórczych w pracy z grupą - autorski projekt cyklu zajęć

Pragnę zaprezentować autorski projekt cyklu zajęć wyzwalających i stymulujących możliwości twórcze w pracy z grupą. Zajęcia adresowane są do kilkunastoosobowej grupy dzieci w wieku 9-12 lat (szkoła podstawowa), które zamierzają aktywnie i ciekawie spędzić czas na zajęciach pozalekcyjnych.

Przewodnia myśl spotkań to:

„Każdy jest w czymś dobry, każdy jest twórczy”

Cel główny:
Rozwijanie podstawowych zdolności i myślenia twórczego, stymulowanie możliwości uczestników w zakresie głównych operacji intelektualnych. Pomoc uczestnikom w odkrywaniu własnych możliwości twórczych oraz w przezwyciężaniu barier poznawczo-motywacyjnych i emocjonalnych utrudniających aktywność twórczą.

Cele szczegółowe:

• Rozbudzenie otwartości na odmienne opinie, empatyczne współdziałanie w grupie.
  • Stymulowanie pomysłowości i oryginalności myślenia.
  • Pobudzanie wyobraźni twórczej.
  • Przezwyciężanie sztywności myślenia, nieśmiałości.
  • Kształtowanie samopoznania.
  • Pobudzanie ekspresji twórczej.
  • Stymulowanie różnych form wyrażania siebie.
  • Przewidywane rezultaty:

Uczestnik:

• Jest otwarty na odmienne opinie, empatycznie współdziała w grupie.
  • Posiada umiejętność tworzenia rzadkich, zaskakujących i niekonwencjonalnych związków, a przy tym adekwatnych do wymogów sytuacji problemowej.
  • Umiejętnie przezwycięża sztywność myślenia.
  • Potrafi dokonywać samooceny w zakresie własnych możliwości twórczych.
  • Potrafi przewidywać skutki swoich działań twórczych.
  • Chętnie podejmuje się działań innowacyjnych.
  • Wykazuje się umiejętnością realizacji własnych pomysłów.

Cykl zajęć:

• Zawarcie kontraktu grupowego.
  • Tworzenie klimatu grupy.
  • Współdziałanie w grupie.
  • Przezwyciężanie przeszkód.
  • Rozwijanie wyobraźni twórczej.
  • Pobudzanie ekspresji twórczej.
  • Podsumowanie.

Formy pracy:
-zbiorowa; grupowa; indywidualna;

Metody, techniki, ćwiczenia:
Burza mózgu, Jestem kolorem i naturą Niedokończone zdania, Dłoń, Imię i gest, Wspólny życiorys, Życiorys na literę, Jestem…, Kojarzysz mi się z …, Totem grupowy, Rzeczy, które robię dobrze, Video-clip, Rzeźba, Kreatywne pisanie, Wspólne rysowanie, Bezludna wyspa, Co by było gdyby nie było…, Jakie korzyści i kłopoty?, Niezwykłe zastosowania, Łańcuch skojarzeń, Biuro rzeczy znalezionych , Outdoor circept, czyli circept w plenerze, Krąg uczuć, Dziwne opowiadania, Nietypowe rysunki, „Plampacz”, Gazetowe plotki, Kije, Zabawy z cieniem, Nagle…, Anarchia, Skrzynka skarbów, Pakowanie walizki, Żyrafa oceny, Termometr uczuć.

Środki dydaktyczne:
tablica, kreda, plakat z listą celów grupy, flamastry, kredki, bloki A3, A4, szary papier, farby plakatowe, pędzle, kartony, plastelina, modelina, glina, szmatki, kolorowe czasopisma, nagłówki wycięte z gazet, włóczka, druty, klej, wydzieranki, mocny materiał o rozmiarach 4x2m. w białym lub naturalnym kolorze, oświetlenie- reflektory, worek różności: klucz, dzbanek, poduszka, telefon, szczoteczka do zębów, kij od miotły, zegarek, bilet, klucze, krawat, kapelusze itp. magnetofon, CD z nagraniem utworu instrumentalnego;

Miejsce, przestrzeń:
Sala spotkań: jasna, przestronna, składająca się z dwóch części: -przeznaczonej na pogadanki, pracę grupową wyposażoną w stoliki i krzesła łatwe do przestawiania ; -przeznaczonej do ćwiczeń ruchowych, zajęć w kręgu, pozbawionej stolików;

...

Całość publikacji dostępna jest w pliku do ściągnięcia.

Pobierz: Całość w formacie pdf