Polska szkoła za granicą. Wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół polonijnych

Projekt realizowany w ramach programu Erasmus plus – Akcja K02, Edukacja szkolna, Partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji.

Czas trwania projektu:

01.09.2017 – 31.08.2020

Organizacje partnerskie uczestniczące w projekcie:

Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku (koordynator)

Przedszkole w Mejszagole (Litwa)

Szkoła Polska w Barcelonie i Tarragonie (Hiszpania)

Stowarzyszenie ProPolonia (Belgia)

Integracyjna Szkoła Sobotnia w Bristolu (Wielka Brytania)

Polska Sobotnia Szkoła w Moss (Norwegia)

Cele projektu:

1. Organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczania przedmiotowego w jęz. polskim; podniesienie ich kompetencji metodycznych, przedmiotowych, psychologicznych i międzykulturowych.
  2. Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej placówkami polonijnymi w zakresie zarządzania polonijną placówką oświatową.
  3. Opracowanie programu doskonalenia metodycznego nauczycieli polonijnych obejmującego wiedzę przedmiotową i metodyczną.
  4. Opracowanie pakietu metodycznego nauczyciela szkoły polonijnej, zawierającego materiały metodyczno-dydaktyczne.
  5. Opracowanie metodycznych kursów e-learningowych.
  6. Promowanie stosowania TIK w nauczaniu, np. poprzez e-learning.
  7. Podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polaków żyjących poza granicami kraju.

Uczestnikami projektu będą nauczyciele i kadra zarządzająca instytucji partnerskich, łącznie około 65 osób. Parterami projektu są: MODM w Białymstoku (Polska), Przedszkole w Mejszagole (Litwa), Szkoła Polska w Barcelonie i Tarragonie (Hiszpania), Stowarzyszenie ProPolonia (Belgia),  Integracyjna Szkoła Sobotnia w Bristolu (Wielka Brytania), Polska Sobotnia Szkoła w Moss (Norwegia).

Uczestnicy będą brać udział w szkoleniach i warsztatach, współtworzyć materiały dydaktyczne, wypracowywać rezultaty pracy intelektualnej oraz prowadzić wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Z ramienia koordynatora uczestnikami będą pracownicy merytoryczni instytucji odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie doskonalenia. Ze szkoleń e-learningowych oraz wypracowanych materiałów korzystać będą również wszyscy zainteresowani nauczyciele szkół polonijnych. Stworzony program doskonalenia będzie wykorzystany przez instytucje i stowarzyszenia działające w zakresie oświaty polonijnej. Pośrednio działania projektowe obejmą dodatkowo około 400 osób.

Aby osiągnąć zakładane cele projektu partnerzy zaplanowali następujące działania:

- międzynarodowe spotkania projektowe służące zarządzaniu projektem i pracą nad rezultatami

- międzynarodowe spotkania służące szkoleniom kadry instytucji partnerskich, podczas których przeprowadzone zostaną szkolenia, warsztaty, wymiana doświadczeń oraz elementy job shadowing

- wspólne działania partnerów w celu wytworzenia produktów pracy intelektualnej projektu w tym:

* opracowanie kursów e-learning. dostępnych na platformie Moodle

* opracowanie programu doskonalenia nauczyciela polonijnego oraz pakietu metodyczno-dydaktycznego dla nauczycieli polonijnych

- utworzenie strony www projektu, za pomocą której udostępnione zostaną wypracowane materiały w ramach Otwartych Zasobów Edukacyjnych

Osiągnięte rezultaty, w szczególności program doskonalenia zawodowego, pakiet metodyczno-dydaktyczny oraz kursy e-learning., zostaną zaprezentowane podczas seminariów i konferencji zaplanowanych w końcowej fazie projektu. Odbiorcami będą nauczyciele oraz kadra zarządzająca stowarzyszeń i organizacji zajmujących się oświatą polonijną. Zasoby będą również udostępnione wszystkim zainteresowanym do pobrania ze strony internetowej projektu.

Zapraszamy na stronę WWW projektu: http://polonia.modm.bialystok.pl